23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konieczność współpracy z Bogiem

Ocena: 0
3017
Potrzebujemy Bożej łaski – bez niej praca jest zmarnowanym wysiłkiem. Minął czas urlopów. Rozpoczął się rok szkolny. Niebawem inauguracja roku akademickiego. Warto, abyśmy wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli – zadali sobie pytanie: Czy naszą pracę wykonujemy z Bogiem, czy bez Boga? Do odpowiedzi skłaniają nas także słowa psalmu: „Dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami i wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj” (Ps 90,17).

Na progu nowego okresu pracy warto odpowiedzieć sobie na pytania: Jak często modlimy się o Boże błogosławieństwo dla naszych zajęć? Czy prosimy Boga o mądrość, dzięki której wiemy, w co się zaangażować – bo jest Jego wolą – a z czego zrezygnować – gdyż to nasza chora ambicja? Czy nie ulegamy iluzji, która każde nam zawsze brać swoje sprawy w swoje ręce bez oglądania się na Stwórcę? Jak często zdarza się nam przerwać pracę i pomodlić się o światło Ducha Świętego? Czy mamy zwyczaj, by na etapie planowania zajęć dla dzieci i młodzieży znaleźć w ich grafiku czas dla Jezusa? A może wydaje się nam, że wystarczy pomodlić się w niedzielę i święta, a na co dzień nie ma takiej potrzeby, bo przecież w szkole, biurze i na uniwersytecie mamy liczyć głównie na własne siły?

Tymczasem jest inaczej. Jeśli ktoś tego nie rozumie, myśli jak ten, który nie wierzy w dobroć, mądrość i opatrzność Bożą. Wtedy – jak pisał kard. Stefan Wyszyński – „patrzymy na świat Boży zbyt świeckimi oczyma. Oglądamy przejawy pracy, nie dostrzegamy jednak myśli i dłoni kierowniczej”.

Warto pamiętać, że kiedy prosimy Boga o błogosławieństwo dla naszej pracy, wówczas przypominamy sobie, że nieustannie posługujemy się darami otrzymanymi od Niego. To On stworzył świat i nas ex nihilo (z niczego) i polecił, abyśmy „czynili sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28). Zatem skutek pracy nie zależy całkowicie od nas. Potrzebujemy Bożej łaski – bez niej praca jest zmarnowanym wysiłkiem. Aby tego uniknąć, musimy poznać Boży zamysł względem tego, co mamy wykonać. Tylko wtedy nasza praca będzie współpracą z Bogiem – będzie pełnieniem Jego woli. Kiedy się tak stanie, praca będzie nie tylko drogą do samorealizacji, zdobycia wykształcenia czy zarobienia pieniędzy, lecz także wyrazem miłości. Dlatego też Prymas Tysiąclecia nauczał: „Praca jest rozwijaniem w sobie miłości, kształceniem, wspaniałą sposobnością do wypowiedzenia Bogu naszej miłości ku Niemu”.

ks. Jerzy Jastrzębski
Autor jest wykładowcą homiletyki w WMSD w Warszawie.
Obronił doktorat poświęcony nauczaniu kard. S. Wyszyńskiego.
Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter