19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grób, który jednoczy

Ocena: 5
1634

Wielkanoc w tym roku będzie w Jerozolimie wyjątkowa: Kaplica Grobu Pańskiego po renowacji odzyskała pierwotny wygląd. I potwierdziła się autentyczność miejsca, w którym złożono ciało Chrystusa.

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

– Podczas prac remontowych odsunięto płytę przykrywającą dotychczas półkę skalną, na której złożono ciało Chrystusa, a naukowcy dotarli do śladów archeologicznych Jego pierwotnego grobu – mówi dr Barbara Strzałkowska, biblistka, wykładowca UKSW.

W dodatku remont – po latach sporów – został przeprowadzony przez chrześcijan różnych wyznań wspólnie, co uważane jest za cud. I daje nadzieję na dalsze zbliżenie Kościołów chrześcijańskich.

Maleńka Kaplica Grobu Pańskiego znajduje się w Bazylice Grobu Pańskiego, nieopodal Kaplicy Ukrzyżowania. Po prawie dwustu latach od jej wzniesienia możemy zobaczyć oryginalny kolor ścian: piękną ochrę, przykrytą wcześniej sadzą z kopcących świec i lampek oliwnych. Marmurowe ściany lśnią teraz pastelowymi odcieniami – niczym blask poranka. Zniknęły metalowe obejmy, które spinały zagrożoną zawaleniem konstrukcję kaplicy.

Oddanie odnowionej kaplicy do użytku po zaledwie dziesięciu miesiącach pracy odbyło się 22 marca w niezwykłej, ekumenicznej atmosferze. Przed kaplicą zgromadzili się Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej i premier Grecji Alexis Tsipras oraz przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich, które podpisały umowę o remoncie: Grecki Prawosławny Patriarcha Theopilos III, Ormiański Apostolski Patriarcha Nourhan Manougian, obecny kustosz Ziemi Świętej, franciszkanin Francesco Patton, i jego poprzednik abp Pierbattista Pizzaballa. Obecni byli także przedstawiciele Kościołów etiopskiego, syryjskiego, koptyjskiego i innych wyznań chrześcijańskich stale obecnych w Bazylice Grobu Pańskiego.

Ojciec Patton wyraził ogromną radość z owoców pracy, których można doświadczyć na kilka tygodni przed celebracją święta Zmartwychwstania, obchodzonego w tym roku tego samego dnia przez wszystkie wspólnoty. Patriarcha ormiański dziękował za relacje prawdziwej miłości i solidarności pomiędzy stronami, co umożliwiło realizację remontu w takim tempie. – Ta praca jest znakiem nadziei dla przyszłych pokoleń – powiedział patriarcha Theophilas, podkreślając jej bezprecedensowy charakter.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 14 (600), 2 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter