19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga Jezusa

Ocena: 0
2477

Do grona ważnych, liczących się w świecie polskich biblistów zaliczyć można i trzeba ks. prof. Romana Bartnickiego, autora prezentowanej dziś książki – monografii o drodze Jezusa do śmierci i zmartwychwstania.

Pierwszy tom, liczący 606 stron, analizuje fragment Ewangelii św. Marka (8,27-13,37). Jest to studium poświęcone historii i wymowie kerygmatycznej „drogi krzyżowej” Jezusa. Śledząc drogę Jezusa do Jerozolimy, korzystaliśmy dotychczas z rozprawy ks. prof. Józefa Kudasiewicza „Rola Jeruzalem w działalności zbawczej Jezusa”. Ja także starałem się przeprowadzić egzegezę „Jezusowej drogi do Jerozolimy” w Łukaszowej Ewangelii, w której ma ona zasygnalizowany początek w 9,51: „Gdy dopełniły się dni Jego odejścia, postanowił pójść do Jerozolimy”.

Z wielkim zainteresowaniem przeanalizowałem studium ks. Bartnickiego, który jakby uzupełnia prace o drodze Jezusa do Jerozolimy według św. Łukasza. Słusznie autor formułuje tytuły wiodące: „Droga Syna Człowieczego od Cezarei Filipowej do Jerozolimy” (8,27-10,52), „Działalność Jezusa w Jerozolimie” (11,1-12,44). Książkę zamyka „Mowa eschatologiczna” (13,1-37).

Drogę Jezusa do Jerozolimy, gdzie poniesie On śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia, św. Łukasz przedstawił, ukazując Go jako pielgrzyma. Preludium do tej koncepcji stanowi pielgrzymka dwunastoletniego Jezusa do świątyni jerozolimskiej.

Wielką zasługą ks. Bartnickiego jest to, że wskazał na wiodącą ideę św. Marka – autora pierwszej i najstarszej Ewangelii drogi Jezusa do męki i konsekwentnie do zmartwychwstania. Są to trzy bezpośrednie zapowiedzi męki Jezusa. Skoro Jezus do nich dołączył zapowiedź swojego zmartwychwstania, ks. Bartnicki konsekwentnie sformułował tytuł swojej monografii: „Jezus w drodze do śmierci i zmartwychwstania”.

Ks. Bartnicki przeprowadził w swojej monografii wzorową egzegezę, cechującą ściśle naukowe komentarze do ksiąg biblijnych. Jednakowo potraktował części składowe każdej perykopy, nawet ilościowo, nadając medytacyjnym rozważaniom tytuł „Kerygmat”. Trzeba zaznaczyć, że wiodącej myśli monografii ks. Bartnicki poświęcił specjalny ekskurs „Zapowiedzi męki, śmierci i zmartwychwstania w świetle kryteriów autentyczności logiów Jezusa”.

W Ewangelii św. Łukasza myślą przewodnią jest znaczenie zbawcze męki i śmierci Jezusa, wyrażone przez „Jego drogę do Jerozolimy”. Podobnie jest z Ewangelią św. Jana, gdzie określenie „moja godzina” jest wiodące. Ksiądz Bartnicki odkrywa i uzasadnia, że św. Marek podaje nam także myśl przewodnią, jakby fundament, na którym pokazuje drogę Jezusa do Jerozolimy, miejsca Jego zbawczej śmierci. Są to zapowiedzi męki i zmartwychwstania. Zachęcam do lektury.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter