28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwinne zarządzanie

Ocena: 0
1467

W coraz bardziej złożonym świecie osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej stało się dla firm trudnym wyzwaniem.

fot. flikr.com/Amtec Photos

W coraz bardziej złożonym świecie osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej stało się dla firm trudnym wyzwaniem. Aby przetrwać w takich okolicznościach, oczekuje się, że firmy szybko zareagują na zmieniające się warunki. Powinny one wykorzystywać w swojej działalności wysoce dynamiczne procedury i procesy w takim stopniu, żeby co kilka lat praktycznie wymyślać się na nowo. Krótko mówiąc, firmy muszą stać się bardziej elastyczne.

Zwinne zarządzanie projektami (ang. agile project management) to nowe podejście do organizacji pracy zespołów. W odróżnieniu od kaskadowego zarządzania projektami, gdzie wysiłek skupia się na dostarczeniu wcześniej przygotowanego planu, w tym nowym podejściu zmiany są naturalnym elementem. Zwinne zarządzanie koncentruje się na czterech wartościach: komunikacja ze stronami jest ważniejsza niż stosowanie standardowych procedur i narzędzi; skupienie na dostarczeniu działających rozwiązań, a mniej na dostarczaniu szczegółowej dokumentacji; współpraca z klientami i bycie otwartym na zmiany zamiast ich ograniczanie.

Zwinny zespół jest kompetentny i zmotywowany do wykonania projektu, decyzyjny i chętny do działania. Nie potrzebuje silnego nadzoru kierownictwa. Rola kierownika sprowadza się do eliminacji przeszkód w pracy zespołu, sugerowania efektywnych technik radzenia sobie z problemami i wskazywania celów tworzonego rozwiązania. Mocne strony takiego zarządzania to elastyczność i otwartość na zmiany zakresu projektu, wzmacnianie samodzielności i odpowiedzialności zespołu. Z kolei niski poziom kontroli postępu prac to jego słaba strona.

Projekty ewangelizacyjne różnią się w istotny sposób od innych przedsięwzięć. Bóg może działać poprzez nieodpowiednie środki. Niemniej jednak uczniowie Jezusa powinni ze swej strony stosować wszelkie dostępne ludzkie środki. Z tej przyczyny można również w tych dziełach zastosować doświadczenia zdobyte w innych ludzkich przedsięwzięciach.

O zdolności dostosowania dzieł ewangelizacyjnych do zmiennych sytuacji pisał papież Franciszek: „Zwodzi nas przyzwyczajenie i mówi nam, że próby zmieniania czegokolwiek nie mają sensu, że w danej sytuacji nie możemy nic zrobić, że zawsze tak było, i że mimo to przetrwaliśmy. (…) Rzućmy wyzwanie uleganiu nawykom, otwórzmy oczy i uszy, a zwłaszcza serca, abyśmy dali się wstrząsnąć tym, co dzieje się wokół nas oraz wołaniem żywego i skutecznego słowa Zmartwychwstałego” (Gaudete et exsultate 137).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter