26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: rocznica powstania listopadowego

Ocena: 0
1595

Dziś obchodzimy 185. rocznicę listopadowego zrywu niepodległościowego. Główne warszawskie uroczystości rozpoczęły się na Cytadeli.

2015-11-29 16:21
zs
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

W niedawno odrestaurowanym Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto w związku z rocznicą celę więzienną poświęconą bł. Honoratowi Koźmińskiemu. Jak przypominał podczas uroczystości o. Gabriel Bartoszewski, o. Honorat był więźniem Cytadeli w latach 1846-47, a sam pobyt tu był dla niego początkiem nawrócenia – odzyskania wiary utraconej podczas studiów. – W celi więziennej przebył ciężką chorobę tyfusu i głębokie doświadczenie wewnętrzne. Sam pisał, że Jezus przyszedł do jego do celi więziennej i łagodnie do wiary doprowadził – mówił.

Po latach o. Honorat wrócił do Cytadeli jako kapelan, posługujący skazanym. Przygotowywał na dobrą śmierć m.in. swojego współbrata o. Agrypina Konarskiego, kapelana powstańców i Jana Jeziorańskiego, jednego z członków Rządu Narodowego. Po likwidacji przez władze zaborcze prowincji kapucynów zamieszkał w Zakroczymiu, później w Nowym Mieście nad Pilicą. Angażował się m.in. w tworzenie tzw. skrytych zgromadzeń zakonnych. Zmarł w 1916 r. Błogosławionym ogłosił go w 1988 r. św. Jan Paweł II w 1988 r.

Cela więzienna o. Honorata nie jest tożsama z tą, w której przebywał. – Ma ona przypominać, że bez historii nie istniejemy – powiedział nam o. Gabriel Bartoszewski. – Historia to prawdziwa nauczycielka życia – dodał na zakończenie spotkania.

Warszawskiego obchody wybuchu rocznicy powstania listopadowego zakończy Msza Święta o godz. 18.00 sprawowana przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza w kościele Przemienienia Pańskiego przy Miodowej. Przed nią w Katedrze WP odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto po renowacji 9 listopada. Zobaczymy tu m.in. wystawę malarstwa „syberyjskiego” Aleksandra Sochaczewskiego, wyposażenie cel bohaterów naszych niepodległościowych zmagań oraz pamiątki osobiste po nich.

Jak podaje Muzeum Niepodległości, według szacunkowych danych przez Cytadelę, w której urzędowała komisja śledcza i ferujący wyroki sąd wojenny, przewinęło się około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne.

Wśród więźniów X Pawilonu byli: Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych.

***

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej mieści się przy ul. Skazańców 25.

Otwarte jest od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.00

Ostatni zwiedzający jest wpuszczany na ekspozycję do godz. 16.30

Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter