28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa pomaszeruje w obronie życia

Ocena: 0
1866
IX Marsz Świętości Życia przejdzie w niedzielę ulicami Warszawy. Do udziału w demonstracji w obronie prawa do życia każdego człowieka, będącej też wyrazem radości z istnienia rodziny i dzieci, zachęcają obydwaj biskupi warszawscy – kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.
2014-03-30 08:38
lk, tk / Warszawa
fot. mat. prasowe


Uczestnicy Marszu nieść będą m.in. 30-metrowy transparent ze słowami Jana Pawła II: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”.

Marsz ruszy początkowo z dwóch kierunków – po Mszach Świętych odbywających się o godz. 12.30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i katedrze św. Floriana na Pradze. Połączenie obydwu Marszy nastąpi o godz. 13.30 na Placu Zamkowym, skąd kwadrans później ich uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża.

W tym czasie pod Kolumną Zygmunta odbędzie się akcja "Pielucha dla malucha" – zbiórka pieluch, mleka i kosmetyków dziecięcych dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. W trakcie akcji odegrany zostanie także happening pro-life.

Po Marszu, ok. godz. 14.30 w Bazylice Świętego Krzyża zaplanowano koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą".

Tegoroczny Marsz odbędzie się pod hasłem "On, Ona od poczęcia", które "podkreśla, że od samego początku jesteśmy konkretnymi ludźmi, z określoną płcią i kompletem genów. Istota w łonie matki nie jest bezosobową masą, tylko małym mężczyzną albo małą kobietą. Zwolennicy legalności aborcji głęboko się mylą mówiąc, że bronią praw kobiet, podczas gdy w rzeczywistości depczą prawa kobiet poczętych (i mężczyzn również)" – głosi idea Marszu.

Do udziału w Marszu Świętości Życia zachęcają kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-praskiej oraz Zakon Rycerzy Jana Pawła II.

Metropolita warszawski przypomniał, że tegoroczny Marsz odbywa się w przededniu kanonizacji Jana Pawła II, który – jak podkreśla kard. Nycz – "w swoim pontyfikacie bardzo dużo powiedział nam na temat świętości życia i tego największego cudu, który się dokonuje wtedy, gdy Pan Bóg z pomocą rodziców powołuje do życia nowego człowieka". Jak dodaje, Marsz Świętości Życia jest potrzebny, by przypominać sobie nawzajem, że życie jest święte od samego początku do naturalnego końca. – To jest największy argument za szacunkiem dla każdego poczętego życia – zauważa hierarcha.

– Kościół powszechny zapamięta Jana Pawła II jako tego, "który nie tylko budował nas świętością swojego życia, ale również był wielkim promotorem życia w ogóle, a zwłaszcza życia ludzkiego. Uczył nas szacunku dla życia, uczył nas jak życia bronić, bo jest ono darem Bożym, który otrzymaliśmy" – podkreślił z kolei abp Henryk Hoser.

Niepełnosprawni, skupieni wokół Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych, będą nieśli ręcznie przepisane na płótnie słowa homilii, którą błogosławiony Jan Paweł II wygłosił w 1997 roku w Kaliszu: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Płótno ma 30 metrów długości i niemal 2 metry szerokości.

– Papież nie krył bólu, że musi te słowa powiedzieć we własnej Ojczyźnie – mówi jeden z organizatorów marszu, ks. Dominik Koperski, dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Warszawskiej. – Chcemy przypomnieć nauczanie papieża i jego wezwanie, byśmy byli solidarni z życiem – dodał kapłan.

Marsz Świętości Życia jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony czy nie. Jest też wyrazem radości z istnienia, rodziny i dzieci. Jego organizatorzy odwołują się do zapisów Konstytucji RP, która głosi m.in., że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".

Nazwa Marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca – w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" z 1995 r, ogłoszonej właśnie 25 marca. W dokumencie tym papież napisał podstawowym celem Dnia Świętości Życia powinno być "budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

W Polsce Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter