29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Dzień otwarty w Synagodze Nożyków

Ocena: 0
2072
Synagoga jest nie tylko miejscem modlitwy, ale też miejscem spotkań, także z przedstawicielami innych wyznań – powiedział Tomasz Krakowski podczas Dnia Otwartego, zorganizowanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.
2014-01-19 15:00
iś / Warszawa
fot. Wikipedia


Dzień Otwarty odbył się w ramach obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Dziś wszyscy chętni mogli zwiedzić zabytkową Synagogę Nożyków oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu chóru Szir Awiw. Do południa Synagogę odwiedziło ponad 200 osób. Co roku 17 stycznia obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Oprowadzający zwiedzających Tomasz Krakowski przypomniał, że nie można zrozumieć tego, czym dla pobożnego Żyda jest synagoga, bez odniesienia do Jerozolimy, gdzie przed wiekami znajdowała się Świątynia – najświętsze miejsce judaizmu.

Synagoga Nożyków, podobnie jak wszystkie tego typu miejsca, została zbudowana tak, by jej przednia ściana zwrócona była na wschód, w kierunku Świątyni Jerozolimskiej. Dzieje się tak, ponieważ idea wznoszenia synagog narodziła się wśród Żydów w diasporze, gdy byli zbyt daleko od Świątyni, by mogła pełnić funkcję centrum życia religijnego.

– Żyjąc na wygnaniu nasi przodkowie musieli znaleźć miejsce, by wspólnie odmawiać nakazane Prawem modlitwy – tłumaczył Tomasz Krakowski. – Poza Świątynią nie wolno nam składać ofiar, możemy jednak zastąpić je specjalnymi modlitwami, które każdy Żyd powinien odmawiać trzy razy dziennie.

Do kształtu Świątyni nawiązują również inne części Synagogi. Zwoje Tory, świętej księgi judaizmu, przechowywane są w specjalnej skrzyni znajdującej się przy ścianie wschodniej, oddzielonej od reszty budynku zasłoną, nad którą widnieje fragment psalmu 118 „Otwórzcie drzwi przed sprawiedliwością, bo przez nią Pan przychodzi”. Dwa razy w tygodniu jeden z członków Gminy odczytuje fragment Tory ze specjalnego pulpitu znajdującego się w centralnym punkcie budynku, nawiązującym do ołtarza, na którym w Świątyni Jerozolimskiej składane były ofiary.

Synagoga Nożyków podzielona jest na sekcję męską na dole budynku i żeńską znajdującą się na balkonie. Obie mogą pomieścić nawet 600 osób. - Podział na część męską i żeńską ma swoje uzasadnienie w Prawie – wyjaśnił Tomasz Krakowski. – Do odmawiania modlitw trzy razy dziennie zobligowani są jedynie mężczyźni. Kobiety mogą to robić jeśli chcą, ale zaniedbując modlitwy nie popełniają przestępstwa przeciw Prawu. Podział ma na celu oddzielenie osób zobligowanych do modlitwy od niezobligowanych. Chodzi także o to, by mężczyźni i kobiety nie rozpraszali się wzajemnie swoją obecnością.

Na zakończenie spotkania zwiedzający wysłuchali koncertu w wykonaniu chóru Szir Awiw. Po części artystycznej podziękowania dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wyraził delegat Archidiecezji Warszawskiej ds. Dialogu z Judaizmem ks. Andrzej Tulej.

Gmina Wyznaniowa w Warszawie wchodzi w skład Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zrzeszającego społeczność żydowską w różnych miastach Polski. Obecnie Gmina zrzesza ok. 650 członków i liczba ta sukcesywnie wzrasta.

Synagoga im. Ryfki i Zalmana Nożyków jest jedynym ocalałym po II wojnie światowej i do dziś czynnym miejscem modlitwy warszawskiej społeczności żydowskiej. Została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta. Zbudowano ją w stylu neoromańskim z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej.

Obecnie synagoga, obok postępowej Ec-Chaim, stanowi jeden z najważniejszych punktów dla społeczności żydowskiej. Jest jednocześnie miejscem modlitwy, spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych. W jej podziemiach znajduje się mykwa, czyli łaźnia rytualna.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter