16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UKSW na fali

Ocena: 0
1217

Mam nadzieję, że parlament szybko zajmie się wnioskiem i ogłosi rok 2021 Rokiem kard. Wyszyńskiego. - mówi ks. prof. dr. hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW w Warszawie, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. M. Dziobkowski UKSW

Czy mamy szansę na to, by rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Prymasa Wyszyńskiego, o co zabiega UKSW?

– Ufam, że tak się stanie. Na pierwszym posiedzeniu Senatu UKSW nowej kadencji przedstawiłem wniosek, aby zwrócić się do Sejmu RP o ustanowienie roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. W przyszłym roku będziemy bowiem obchodzić 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci prymasa, który pozostaje wielkim autorytetem moralnym i społecznym, a jego zasługi dla obrony praw człowieka i narodu, dla wolności religijnej i w doprowadzeniu do wolności Polski są ogromne. Prawdopodobnie w przyszłym roku odbędzie się także beatyfikacja prymasa. Uchwała o ustanowieniu roku Stefana kard. Wyszyńskiego przez senatorów UKSW została przyjęta jednogłośnie, przez aklamację, 10 września, a już nazajutrz, 11 września, została złożona w Sejmie. Uchwałę Senatu UKSW poparł także Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz. Mam nadzieję, że parlament szybko zajmie się wnioskiem i ogłosi rok 2021 Rokiem kard. Wyszyńskiego. Nasz uniwersytet, którego prymas jest patronem, na pewno włączy się w działania związane z przyszłorocznymi rocznicami i wydarzeniami.

 

Czy studiowanie na UKSW jest dziś atrakcyjne dla młodzieży?

Wiele młodych osób pragnie studiować na naszej uczelni, co potwierdzają liczby i co nas bardzo cieszy. Obecnie mamy około 10 tysięcy studentów. W tym roku o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia starało się ponad 9500 osób, z czego przyjęliśmy około 2250 osób. Największym zainteresowaniem maturzystów – podobnie jak w roku ubiegłym – cieszył się kierunek lekarski. Bardzo dużo chętnych było na psychologię czy stosunki międzynarodowe, ale również inne kierunki na dwunastu wydziałach uczelni. W tej chwili trwa dodatkowa rekrutacja, a jej wyniki będą znane na początku października.

 

Jak Ksiądz Rektor ocenia obecną kondycję uczelni, z którą jest związany od początku swojej kariery naukowej?

Istotnie, wszystkie stopnie i tytuły naukowe zdobyłem na naszej uczelni. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpocząłem w 1999 roku, tuż po tym, jak Akademia Teologii Katolickiej została przekształcona w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To już ponad 20 lat. Od tego czasu uniwersytet zmienił się bardzo – rozwinął, rozrósł, osadził w świecie akademickim. Mamy obecnie 12 wydziałów, ponad 40 kierunków kształcenia, około 800 pracowników naukowo-dydaktycznych i ponad 400 pracowników administracyjnych. 20 lat temu nie było nowoczesnego kampusu na ul. Wóycickiego, który wciąż rozbudowujemy. W tym roku oddane zostało do użytku nowoczesne centrum sportowe. Rośnie budynek Collegium Medicum. Trzeci nasz kampus powstaje w Dziekanowie Leśnym, gdzie budujemy siedzibę Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego, które będzie realizowało wielkie projekty badawcze o charakterze ogólnokrajowym i światowym.

 

Czy Wydział Medyczny Collegium Medicum spełnia oczekiwania odnośnie do kształcenia przyszłych kadr medycznych?

Collegium Medicum jest naszym najmłodszym wydziałem. Jego funkcjonowanie jest dla nas ogromnym wyzwaniem, ale też wyrazem dynamicznego rozwoju uczelni. Od nowego roku akademickiego będziemy kształcić już – czy inaczej: zaledwie dwa roczniki adeptów medycyny. Jesteśmy więc w fazie początkowej, ale rokującej dobrze na przyszłość. Mamy już dobrą kadrę dydaktyczną i naukową, pozyskujemy wciąż nowe osoby, nawiązaliśmy współpracę z renomowanymi szpitalami w Warszawie – Wojskowym Instytutem Medycznym, Szpitalem Klinicznym MSWiA, a także Narodowym Instytutem Kardiologii w Aninie oraz innymi stołecznymi ośrodkami medycznymi. Współpracujemy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie nasi studenci pierwszego roku mają zajęcia praktyczne z anatomii.

Istotnym etapem rozwoju Wydziału Medycznego będzie ukończenie budowy jego siedziby pod koniec 2021 roku. Być może w przyszłości uda się nam zbudować własny szpital uniwersytecki lub pozyskać któryś spośród istniejących szpitali warszawskich. Tym, na co kładziemy duży nacisk w kształceniu lekarzy, ale też personelu pielęgniarskiego na kierunku pielęgniarstwo, jest postawa etyczna oraz podmiotowe podejście do pacjenta.

 

Jako nowy rektor jakie Ksiądz Profesor widzi wyzwania stojące przed uczelnią?

Nasz uniwersytet, jak wszystkie uczelnie wyższe, stoi przed wyzwaniami związanymi z bezprecedensowym rozwojem technologicznym i cyfrowym. Odpowiedzią na nie jest m.in. stworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego z laboratoriami, nowoczesnym zapleczem badawczym na najwyższym poziomie. Chcemy wchodzić w nowe przestrzenie rozwoju naukowego, rozwijać międzynarodową współpracę naukowo-badawczą, wymianę akademicką naszych pracowników i studentów. Musimy tworzyć nowoczesny uniwersytet, a jednocześnie zachować depozyt osiągnięć naszych poprzedników. W centrum naszych działań badawczych i dydaktycznych zawsze będzie stać człowiek i jego godność, o której tak wiele mówił nasz patron kard. Stefan Wyszyński.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter