19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczepić, ale jak?

Ocena: 0
9856
Sytuacja zagrożenia życia dziecka może upoważnić do zastosowania szczepionki „wyprodukowanej przy użyciu linii komórkowych niegodziwego pochodzenia” – mówi dokument Kongregacji Nauki Wiary. O co chodzi?
– Nasz synek zgodnie z planem kalendarza szczepień w 13. miesiącu życia powinien przyjąć obowiązkową szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Właśnie kończy dwa latka, a my nadal nie wiemy co zrobić, bo dowiedzieliśmy się, że szczepionka chroniąca przez różyczką została wyprodukowana na bazie linii komórkowej komórek pochodzących z aborcji – mówi pani Joanna z Warszawy.

– Obecnie nie stosuje się aborcji w celu pozyskania płodowych komórek diploidalnych do produkcji szczepionek, w tym szczepionki przeciw różyczce. Korzysta się natomiast z linii komórkowych wyprowadzonych wcześniej z komórek pobranych z zarodków ludzkich – mówi prof. Wiesława Janaszek-Seydlitz z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek w Warszawie. – W latach 60. ubiegłego wieku zostały pobrane komórki z zarodka ludzkiego, które zostały namnażane w odpowiednich podłożach hodowlanych, oczyszczane i bardzo dokładnie zbadane. Stworzona została linia komórkowa. Namnożone komórki przechowywane są w bardzo niskiej temperaturze w bankach tkanek i podlegają nieustannemu odtwarzaniu. Nie zachodzi zatem potrzeba pobierania nowych komórek ludzkich w celu produkcji szczepionek.

Jeżeli dany ośrodek produkujący szczepionkę chce uzyskać taką linię komórkową, wówczas sprowadza ją z odpowiednich banków tkanek, namnaża i na tak uzyskanej hodowli produkuje odpowiednią porcję wirusa – wyjaśnia.


NAJPIERW ABORCJA

Szczepionka to osłabione wirusy, podane w niewielkich ilościach do organizmu, powodujące produkuję przeciwciał, które są w stanie obronić organizm przed konkretną chorobą.

Trudno kwestionować dobrodziejstwo szczepionek. Czy jednak można się dziwić, że kontrowersje wzbudza sposób produkcji niektórych z nich? Czy konieczne jest korzystanie z linii komórkowych ludzkiego płodu?

Technologia zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku w czasie epidemii różyczki. Od dawna wiadomo, że różyczka w czasie ciąży stwarza ryzyko urodzenia dziecka z ciężkimi wielonarządowymi wadami. Dlatego w czasie epidemii kobietom w ciąży, które miały kontakt z różyczką, lekarze zaczęli zalecać aborcję. Z ciał abortowanych dzieci pobrano tkanki i badano je pod kątem obecności wirusa różyczki. Tak wyizolowano wirusa i opisano go symbolem RA/27/3. Szczep tego wirusa namnożono na linii komórkowej WI-38 (Instytut Wistar 38). Linia komórkowa WI-38 – jak podają doniesienia naukowe – została wyprowadzona w 1961 r. z tkanki płucnej kilkunastotygodniowej amerykańskiej dziewczynki, której matka dokonała aborcji, ponieważ uznała z mężem, że mają za dużo potomstwa.

Drugą linię komórkową MRC-5 wyprowadzono w 1964 r. w Wielkiej Brytanii, z tkanki 14-tygodniowego dziecka płci męskiej. Aborcja z „przyczyn psychiatrycznych” dokonana została u 27-letniej kobiety.

Te dwie linie komórkowe wykorzystywane są do produkcji niektórych szczepionek wirusowych.

Potrójnie skojarzona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce, którą dzieci otrzymują w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień – szczepionka Priorix lub MMRII stosowana w 13-14 miesiącu i 10. roku życia dziecka – produkowana jest w oparciu o linie komórkowe MRC-5 (Priorix – producent Glaxo Smith Kline) i WI-38 (MMRII – producent Merck&Company).

Szczepionka przeciw chorobie Heinego Medina, czyli poliomyelitis – doustny preparat Polio Sabin Oral – produkowana jest z wykorzystaniem linii komórkowej MRC-5 przez Glaxo Smith Kline. Obowiązkowy Kalendarz Szczepień zobowiązuje rodziców do szczepienia dziecka przeciw polio doustną szczepionką w 6. roku życia.

Podobnie, w oparciu o linię komórkową MRC-5, produkowana jest szczepionka przeciwko WZW typu A – Havrix Junior 720 (producent Glaxo Smith Kline). Dwie inne szczepionki przeciwko WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu A zarejestrowane w Polsce produkowane są również w oparciu o tę linię – Vaqta (producent Merck&Company) i Avaxim (producent Aventis Pasteur).


JAPONIA POTRAFI

– Wirus różyczki namnaża się tylko w komórkach ludzkich – mówi prof. Wiesława Janaszek-Seydlitz. – Linie komórkowe (WI-38 i MRC-5) wykorzystywane do namnażania wirusa różyczki opracowywane były przez wiele lat. Liczne badania wykazały, że są one bezpieczne i świetnie nadają się do hodowli niektórych wirusów szczepionkowych. Komórki pozyskane z płodu ze względu na swoje cechy nie mogą być zastąpione przez komórki pochodzące od osób dorosłych – wyjaśnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter