20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Syryjski biskup: Aleppo to Sarajewo XXI wieku

Ocena: 0
2552
– Nie jesteśmy bezpieczni ani w domu, ani na ulicy, ani w kościele, ani w meczecie – mówi w rozmowie z włoskim tygodnikiem „Tempi” bp Georges Abu Khazen, wikariusz apostolski Aleppo.
2015-07-02 15:02
pb (KAI/tempi.it) / Aleppo, mz
fot. Pixabay.com
 
Ta gospodarcza stolica Syrii została w lipcu 2012 r. częściowo zajęta przez antyrządowych rebeliantów i dżihadystów z Al-Kaidy. Dziś Aleppo jest podzielone na zachodnie, znajdujące się w rękach wojsk rządowych, i wschodnie, pozostające w rękach rebeliantów. Chrześcijanie mieszkają w części zachodniej, jednak obawiają się, że dżihadyści zajmą całe miasto.

Bp Abu Khazen podkreśla, że największy lęk budzi „deszcz spadających pocisków moździerzowych”. Po zdobyciu przez dżihadystów Palmyry mieszkańcy Aleppo „są sterroryzowani, boją się, że miasto padnie” ich łupem. Coraz więcej osób chce je opuścić, wyjeżdżają całe rodziny z powodu braku bezpieczeństwa, zaopatrzenia i pracy.

Wikariusz apostolski Aleppo jest sceptyczny co do możliwości pokojowego rozwiązania konfliktu syryjskiego w sytuacji, gdy codziennie przez granicę z Turcją wchodzą do Syrii setki bojowników uzbrojonych i wyszkolonych na Zachodzie. Przybywają oni z Europy i państw muzułmańskich. – Jak pogodzić ten fakt z dążeniem do porozumienia? – zastanawia się hierarcha i apeluje o niedostarczanie broni walczącym stronom.

Zgodził się z włoskim kardynałem Angelo Scolą, że Aleppo jest „Sarajewem XXI wieku”. – Naprawdę nie można sobie wyobrazić, jak trudno jest nam tu żyć. Życie ludzi jest co dzień zagrożone, a jednak nadal żyją, trwają, choć wszystko, co posiadali, zostało zniszczone – stwierdził bp Abu Khazen.

Kościół nie tylko stara się pomóc materialnie tysiącom rodzin – „tym, którzy jeszcze żyją”, a także uchodźcom, którzy mają tylko ubranie na sobie – ale zapewnia również wsparcie moralne i duchowe. – Obecność kapłanów jest tutaj wielką łaską: żaden biskup, proboszcz czy zakonnik nie opuścił swego stanowiska. Jest to dla ludzi ważnym znakiem nadziei i zachęty. Kiedy pytają mnie, co powinniśmy robić, odpowiadam: nie wiem, nie mam odpowiedzi, ale jestem tutaj i pozostanę. Aby odbudowywać – zapewnił wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego. Dodał, że nadal w Aleppo działają oratoria parafialne, do których przychodzą setki dzieci.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter