18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przystanek Alzheimer

Ocena: 0
1242
Choroba Alzheimera zaczyna się 25 lat przed wystąpieniem jej pierwszych objawów i diagnozą. Tę i wiele innych cennych informacji można było zdobyć podczas imprezy z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera na Otwartym Jazdowie.
2014-09-22  20:09
jk
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

„Przystanek Alzheimer” to inicjatywa społeczna, działająca przy Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”, która przy współpracy Śródmiejskiego Domu Kultury i dzięki uprzejmości Stowarzyszeniu Właścicieli Domków Fińskich Jazdów, zorganizowana została 21 września, na tyłach Parku Ujazdowskiego.

Tę plenerową imprezę zorganizowano z myślą o chorych, członkach ich rodzin, osobach dojrzałych i młodzieży. Rozpoczął ją koncert bębniarski zespołu Janusza Staszka z utworem „Miłość leczy wszystkie rany...”. Uczestników pikniku powitał i nad programem czuwał Piotr Czostkiewicz.

Bardzo ciekawe informacje dotyczące choroby Alzheimera zaprezentował prof. Dariusz Stępkowski z Polskiej Akademii Nauk. Choroba zaczyna się bezobjawowo 25-30 lat wcześniej. Jej przyczyną jest to, co zdarzyło w życiu pacjentów bardzo dawno temu. – Być może rodzili się w czasach Wielkiego Kryzysu Ekonomicznego, potem w dzieciństwie przechodzili przez II Wojnę Światową, to na pewno wywarło wpływ na ich los – mówił prof. Stępkowski.

– Zmienić styl życia, zapewnić aktywność: fizyczną i społeczną, ćwiczyć umysł – radził jak zapobiegać chorobie.

Tak też pomyślano „Przystanek Alzheimer”. – Oprócz możliwości zasięgnięcia porad teoretycznych, przygotowano szereg zajęć ruchowych i wspomagających pamięć. Można też było się dowiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy zatrudnianiu opiekunki dla chorego, jak spędzać nadmiar czasu wolnego z chorymi. Również, że medytacja jest świetną drogą do profilaktyki, a śmiechu to metoda, która z zrzuca z nas balast trudu opieki nad osobą chorą – podsumowuje Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”.

W poruszaniu się w nieznanym terenie i odszukiwaniu miejsc spotkań z fachowcami pomagali wolontariusze i harcerki z 88 WDHek „Avis”.

Organizatorzy mają nadzieję, że taka forma edukowania o chorobie Alzheimera wpisze się na stałe do kalendarza imprez. Jednocześnie podkreślają, że ta całkowicie społeczna inicjatywa jest przez media i decydentów przemilczana. Są takie państwa, jak Niemcy czy kraje skandynawskie, gdzie notuje się sukcesy w zahamowaniu rozwoju tej choroby dzięki profilaktyce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter