16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polowania na chrześcijan

Ocena: 0
1577

Somalia zajmuje w tym roku wysokie siódme miejsce na Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors 2016 i nie znika z pierwszej dziesiątki państw prześladowań od początku prowadzenia tej listy, czyli od 1993 r.

Zapewne będzie tak dalej, biorąc pod uwagę wewnętrzny chaos kraju, który zamiast zanikać, postępuje od początku lat 90., by rozprzestrzeniać się na państwa ościenne. Styczniowy zamach w Mogadiszu na turystyczny lokal Beach View ukazał, że kryzys rozdartego wojną domową kraju nie został rozwiązany. Islamiści z terrorystycznej organizacji Asz-Szabab powiązanej z Al-Kaidą zamordowali w ubiegłym miesiącu około 20 osób.

Należy zaznaczyć, że somalijscy bandyci zabijają także muzułmanów. W 2014 r. zastrzelili np. Szejka Adena Madeera, członka parlamentu i przewodniczącego sejmowej komisji finansów, ponieważ – jak wykazali demagodzy terrorystycznego ugrupowania – ośmielił się on sprowadzić do kraju „chrześcijańskich wrogów”. Taką tezę wysnuł Szejk Abdiasis Abu Musab, rzecznik prasowy Asz-Szabab. Tymi „chrześcijańskimi wrogami” zostali obwołani żołnierze pokojowych sił Unii Afrykańskiej (AMISOM), którzy razem z armią somalijską dążą do rozbrojenia i zlikwidowania siatki terrorystycznej. Szejk Madeer został zamordowany w meczecie podczas prowadzenia piątkowej modlitwy. Był piątym parlamentarzystą zamordowanym w tamtym jednym roku.

To tylko jedna odsłona Somalii, kraju, w którym oficjalną, zagwarantowaną konstytucyjnie religią jest islam. Chrześcijaństwo jest zakazane. Obywatelem Somalii, zgodnie z prawem, może być tylko muzułmanin. Przeczytać to można w oficjalnych dokumentach kraju, którego rząd jest wspierany przez Zachód w walce z terrorystami islamskimi. Konstytucja wciąż traktuje islam jako wyłączną religię Somalii, a Koran wraz z Sunną jako główne źródło prawa obowiązujące w państwie.

A jednak wiara w Chrystusa kwitnie, chociaż wiąże się to z poważnym ryzykiem ukamienowania, spalenia żywcem, ścięcia, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie bandy fanatyków (nie tylko terrorystów) przeszukują mieszkania w poszukiwaniu niewiernych. A jednak pojawia się nadzieja. Pewien chrześcijanin z Somalii opowiedział informatorom Open Doors, że spotkał jakiś czas temu pasterzy wielbłądów. Miał ze sobą radio i słuchał nocą przy ognisku programów chrześcijańskich. Pasterze, którzy nie potrafią ani czytać, ani pisać, chcieli również posłuchać Ewangelii. Byli mocno poruszeni jej przekazem. Gdy nadszedł dzień i chciał ruszać dalej, pasterze poprosili go o pozostawienie im jego radia. Inny chrześcijanin z Somalii napisał: „Każdego dnia doświadczamy tutaj straszliwych rzeczy. Ludzie stają się obojętni, bo codziennie są świadkami, jak kolejne życie jest gaszone. Dlatego potrzebuję waszych modlitw, aby Pan wyratował mnie z tego zła. Wydaje mi się, jakbym był w piekle na ziemi. Tak bardzo chciałbym po prostu móc stanąć w kościele i głośno wzywać imienia Pana Jezusa Chrystusa!”.

Jest też druga, także tragiczna odsłona terroryzmu somalijskiego: nasilanie się aktów terroru wymierzonych przez Somalijczyków w chrześcijan z Kenii, która nigdy nie pojawiała się na listach hańby. Przyczyniła się do tego ofensywa ekstremistów z Asz-Szabab. Najbardziej „spektakularnym” atakiem tej organizacji terrorystycznej była masakra w Centrum Handlowym w Nairobi we wrześniu 2013 r., gdy terroryści zamordowali ponad 70 osób i ranili blisko 200, a potem rzeź 167 chrześcijańskich studentów w Garissie w kwietniu 2015 r. Islamiści nie muszą już uderzać z Somalii, ponieważ, wykorzystując katastrofę humanitarną w Rogu Afryki przed kilkoma laty, dostali się do Kenii wraz z uchodźcami, dzięki czemu utworzyli swoje bazy w kraju, który ich przyjął.

Wojna domowa w Somalii trwa. W połowie ubiegłego roku Rada Bezpieczeństwa ONZ wprowadziła rezolucję przedłużającą mandat sił pokojowych Unii Afrykańskiej do maja 2016 r., a Stany Zjednoczone kontynuują naloty powietrzne na bazy terrorystów. I chociaż Asz-Szabab zostało osłabione, poza tym jest wewnętrznie skłócone (część terrorystów pozostaje lojalna wobec dotychczasowego sponsora Al Kaidy, inni przysięgli wierność kalifowi Ibrahimowi z tzw. Państwa Islamskiego), to przecież w Somalii terroryzm jest wielkim problemem. Takim samym jak legalne prześladowania chrześcijan przez prawo i urzędników państwowych, którzy traktują wyznawców Chrystusa jako obywateli nieistniejących w ogóle w sensie prawnym. Islamski ekstremizm, antagonizmy plemienne oraz zorganizowana korupcja i przestępczość będą niezmiennie wpływać na jakość życia chrześcijan w Somalii. Dzisiaj nie ma żadnych perspektyw, aby jakikolwiek Kościół rozpoczął oficjalną działalność w tym kraju, gdzie na terenach wiejskich polowania na chrześcijan trwają i będą trwać.

Tomasz Korczyński
fot. Open Doors
Idziemy nr 6 (540), 7 lutego 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter