30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć o 1920 roku

Ocena: 0
1864
W miniony weekend – staraniem radzymińskiej Fundacji Jana Pawła II „Nasz Papież” wraz z działającymi w Rzymie: Fundacją Jana Pawła II oraz Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II – odbyła się w Radzyminie sesja popularno-naukowa „Pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej źródłem mocy – Jan Paweł II o naszej historii”.
Sesję, która odbyła się w Miejskiej Sali Koncertowej przy ul. 3 Maja, otworzył występ chóru z budowanego na radzymińskim osiedlu „Victoria” sanktuarium Jana Pawła II. Po nim wygłoszono trzy referaty.

Ks. dr Andrzej Dobrzyński z rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II mówił o „cenie i znaczeniu odzyskanej niepodległości Ojczyzny w nauczaniu św. Jana Pawła II”; podkreślał m.in. wielość papieskich odniesień do Bitwy Warszawskiej podczas całego pontyfikatu.

Historyk Władysław Kolatorski, omawiając „Bitwę Warszawską w świadomości Polaków wczoraj i dziś”, wskazywał na nieprzerwane kultywowanie w Polsce pamięci o wojnie polsko-bolszewickiej. Jednym z przykładów jest radzymiński Cmentarz Poległych 1920 roku, którego znaczenie w latach PRL-u niejednokrotnie próbowano umniejszać, a radzymińskich proboszczów nakłaniano, by żołnierskie kwatery likwidować, a w ich miejsce chować kolejnych zmarłych.

O znaczeniu dla Polski i europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej zwycięstwa z 1920 roku mówił z kolei historyk Grzegorz Jeleń. Podkreślił jego wagę jako pierwszej wygranej wojny od czasu wiktorii wiedeńskiej. Wskazał, że to wydarzenie na ponad 18 lat dało Europie wytchnienie i pozwoliło na rozwój europejskiej demokracji.

– Dzięki temu zwycięstwu pokolenie międzywojenne i czasów II wojny światowej mogło pięknie spełnić swoje zadania. To dzięki temu mogła powstać Gdynia i wychowało się pokolenie powstańców warszawskich – tłumaczył Grzegorz Jeleń.

Artystyczny występ młodzieży z radzymińskiego LO im. C.K. Norwida pozwolił za zebranie myśli do panelu dyskusyjnego „Pamięć o zwycięstwie i wyzwania współczesności” z udziałem m.in. wicedyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prof. Grzegorza Nowika oraz prof. Stanisława Oskara Czernika.

Radek Molenda
fot. arch. parafii Jana Pawła II w Radzyminie
Idziemy nr 43 (475), 26 października 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter