29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: embrion kurzy ma zapewnioną większą ochronę niż nienarodzone dziecko!

Ocena: 0
4208

„W Niemczech embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki" - komentuje na Twitterze belgijski historyk i filozof prof. David Engels, odnosząc się do przyjętego przez Bundestag prawa zakazującego w Niemczech zabijania embrionów kurzych w wieku powyżej sześciu dni, ponieważ są one „wrażliwe na ból”, jak również zabijania piskląt ze względu na ich płeć. Przypomnijmy, że w Niemczech aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży (na życzenie), a później – w określonych przypadkach.

Fot. pixabay.com/CCO

Jeśli embrion kurzy korzysta z większej ochrony życia niż ludzki, wiadomo, że znaleźliśmy się w najlepszej Europie wszystkich czasów

- napisał na Twitterze prof. David Engel.

Odniósł się w ten sposób do przyjętej przez Bundestag ustawy zakazującej od 1 stycznia 2022 r. zabijania nowo narodzonych kurcząt. W przemyśle hodowlanym jest to powszechna praktyka dotykająca męskie pisklęta, które nie będą znosić jaj, a ich hodowla na mięso byłaby nieopłacalna. Na stronie niemieckiego rządu federalnego czytamy, że co roku zabijanych jest ok. 45 mln dopiero co wyklutych piskląt kurcząt.

Według ustawy, od 2024 r. zakazane będzie również zabijanie embrionów kurzych po 6. dniu inkubacji.

Obecny stan wiedzy naukowej pokazuje, że zarodki kurczaków nie są w stanie odczuwać cierpienia przed siódmym dniem inkubacji, a po tym czasie nie można wykluczyć odczuwania przez nie bólu

- brzmi przedstawione na rządowych stronach uzasadnienie prawa.

Praktycznym rozwiązaniem ustawowego zakazu ma być badanie jaj przed wykluciem, które pozwoliłoby określić płeć kurcząt i w konsekwencji usuwać męskie embriony przed wykluciem się, a później przed zapisaną w prawie granicą.

Aborcja w Niemczech jest legalna do 12. tygodnia ciąży. Warunkiem jej dokonania jest przedstawienie przez kobietę zaświadczenia o odbyciu konsultacji w poradni, której zadaniem jest zachęcenie kobiety do kontynuowania ciąży. Aborcja jest również dopuszczalna w wypadku gwałtu, zagrożenia życia lub zdrowia matki i ciężkich wad płodu.

W ósmym lub dziewiątym tygodniu ciąży nienarodzone dzieci mają już rozwinięte powieki i zaczynają pojawiać się włosy. W dziewiątym i dziesiątym tygodniu dziecko potrafi już poruszać się w łonie matki, przewracać się, podskakiwać, mrużyć oczy, marszczyć brwi i połykać. Około 11 i 12 tygodnia anatomia dziecka staje się wyraźnie męska lub żeńska. Twarz ma określony kształt i niepowtarzalne cechy, pojawiają się też kubki smakowe. Badania naukowe (m.in. opublikowane przez Stuarta Derbyshire w artykule w Journal od Medical Ethics ze stycznia 2020 r.) wskazują, że nienarodzone dziecko może już odczuwać ból w 12 tygodniu życia. Aborcja dokonywana w tym czasie oznacza torturę i nieopisany ból dziecka usuwanego z łona matki.

Prof. David Engels jest wykładowcą Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego i analitykiem Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter