25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księża i Żydzi w Warszawie

Ocena: 0
5139
Ks. Wiktor Bartkowiak przekazywał Żydom wodę utlenioną do… rozjaśnienia włosów, aby pomóc im przedostać się na stronę aryjską.
W ramach projektu badawczego „Priests for Jews” (Księża dla Żydów) zebrano świadectwa ukazujące, że ponad 50 księży tylko w Warszawie ryzykowało życie, ratując Żydów. Niektórzy z nich zostali za tę pomoc zamordowani. Kilka przykładów może ukazać różnorodność tej pomocy.

Proboszcz kościoła św. Floriana na Pradze, ks. Franciszek Garncarek, był zaangażowany w akcję „Żegota” i współpracował z Januszem Korczakiem i Ireną Sendlerową, której dostarczał metryki dla dzieci wyprowadzanych z getta.

Podobnie ks. Marceli Godlewski – proboszcz parafii Wszystkich Świętych – wynosił z terenu getta ukryte pod ubraniami niemowlęta żydowskie, które następnie były przekazywane m.in. do ochronki Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w podwarszawskich Płudach, a także do rodzin żydowskich albo chrześcijańskich. Na samej zaś dwupiętrowej plebanii przy parafii wszystkie mieszkania, poza pokojem proboszcza, oddano żydowskim rodzinom. Tam znaleźli schronienie m.in.: L. Hirszfeld, R. Hermellin, F. Drutowski, Z. Pfau oraz rodziny Zamenhofów, Gelbardów czy Grynbergów.

Sam rektor Seminarium Duchownego w Warszawie, ks. Roman Archutowski, odwiedzał rodziny żydowskie, a gdy była potrzeba, przeprowadzał je do bezpiecznych mieszkań. Jedną z przyczyn jego aresztowania, jak wspomina ks. Henryk Żochowski, była pomoc Żydom. Zginął na Majdanku 18 kwietnia 1943 r.

Do dziś mieszka w Izraelu Halina Aszkenazy-Engelhard, którą pod fikcyjnym nazwiskiem Ogonowska przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na ul. Kawęczyńskiej w Warszawie ukrywał m.in. salezjanin, ks. Michał Kubacki.

Kapłanem ofiarnie pomagającym Żydom na terenie Warszawy był też ks. Władysław Głowacki, który wydał ponad 300 metryk, dostarczał żywność do getta i broń dla ŻOB-u. Przerzucił też wielu Żydów na aryjską stronę, a sam powtarzał: „Jestem księdzem, i jeśli ktoś mnie błaga o pomoc, muszę mu pomóc bez względu na wszystko”.

Przykładów świadczących, jak wielu księży warszawskich ryzykowało życie, aby pomóc Żydom, jest wiele.

Do tej pory nie ma monografii na temat pomocy księży i dla ludności żydowskiej w Polsce. Osoby posiadające informacje na ten temat są proszone o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 609 498 523.

Artur Rytel-Andrianik, ks. Paweł Rytel-Andrianik
fot. arch. prywatne
Idziemy nr 30 (411), 28 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter