26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: spotkanie z szajchem Kabirem Helminskiem

Ocena: 0
1125
Na temat sufizmu, wolności duszy i poezji Dżelaladdina Rumiego opowiadał 26 września br. w Kielcach szajach Kabir Helminski z USA w ramach cyklu „Spotkań w dialogu”. 2014-09-27 13:52
apis / Kielce (KAI), sg


Spotkanie zorganizowane zostało w Klasztorze Księży Pallotynów na Karczówce przez Wydawnictwo „Charaktery”, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Pallotyńskie Centrum Dialogu, Wychowania i Promocji.

Organizator Bogdan Białek w swym wystąpieniu podkreślił znaczenie dialogu religijnego. – Dialog religijny rozumiemy tu przede wszystkim, jako spotkanie ludzi w ich relacji z Bogiem. Staramy się, by nasze spotkania były inspirujące dla uczestników, przynajmniej w tym znaczeniu żeby przyjrzeć się własnej wierze. Pragniemy, aby były okazją dla nas, by zobaczyć jak bardzo ludzkie zmaganie z własnym życiem, losem i wiarą jest podobne do naszego – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Spotkanie z Kabirem Helminskiem z USA, szajchem bractwa Mawlewi prowadził szajch Andrzej Saramowicz, założyciel i nauczyciel Szkoły Nauk Sufich w Warszawie.

Szajch Helminski opowiadał na temat sufizmu, który jest mistyczną ścieżką do poznania Boga. Zwrócił uwagę na to, że sunnici i szyici, czerpali wiele inspiracji z religii chrześcijańskiej. – Muzułmanie kochają Jezusa w podobny sposób, jak to czynią chrześcijanie. Jezus dla nich jest Słowem Bożym lub duchem Boga – zwracał uwagę mówca.

– Bóg jest miłosierny i litościwy dla wszystkich. Grzech natomiast jest przestępstwem dokonanym przez człowieka na sobie samym i innych ludziach. Musimy odróżnić to, co nauczał Mahomet od tego, w jaki sposób to prawo i ta nauka zostają naruszane – mówił szajach Helminski.

Gość podkreślał, że serce człowieka nie jest tylko siedliskiem emocji, ale jest narzędziem do zrozumienia rzeczywistości. – Dzięki sercu jesteśmy w stanie zrozumieć relacje międzyludzkie. Serce, bowiem może być twarde, skamieniałe, ale może być także litościwe. Myślenie sercem jest bliskie sufizmowi, który jest drogą do Boga. Dla muzułmanina najważniejsza jest miłość. Dzięki temu sufizm miał ogromny wkład cywilizacyjny w rozwój mistycyzmu, muzyki, poezji i całej sztuki – wyjaśniał szajch.

Kabir Edmund Helminski jest szajchem w tradycji sufickiego bractwa Mawlewitów – tańczących derwiszów. Pod jego kierunkiem bractwo Mawlewitów stosuje zasady tradycyjnego sufizmu w odniesieniu do warunków współczesnego świata. Prowadzi również warsztaty i odosobnienia sufickie dla szerszego kręgu osób w wielowyznaniowej społeczności. Jego praca skupia się na włączeniu nowego języka duchowości do wyrażania fundamentalnych psychologicznych i metafizycznych prawd duchowego procesu.

Jest tłumaczem i popularyzatorem sufizmu, szczególnie dzieł Dżelaladdina Rumiego, wielkiego XIII-wiecznego poety i muzułmańskiego mistyka. Jego książki na temat duchowości zostały przetłumaczone na osiem języków. Jest również dyrektorem The Threshold Society i dyrektorem założycielem Baraka Institute.

Szajch Andrzej Saramowicz jest prezesem Polskiej Funacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, oraz założycielem Szkoły Nauk Sufich w Warszawie, nauczycielem medytacji, tłumaczem książki „W stronę serca”. Zainteresowany od najmłodszych lat mistycyzmem, bada i studiuje różne systemy rozwoju duchowego. W roku 1980 wyjechał do Anglii, a od roku 1981 mieszkał w Australii. W roku 1995 został uczniem szajcha Hazrata Azad Rasoola z Indii, który skłonił go, by poświęcił się całkowicie praktykom i studiom sufizmu.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego od kilku lat jest organizatorem takich cyklicznych spotkań, jak m.in.: Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko - Żydowskie i „Drogi kontemplacji”.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter