2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ideologicznie niewygodni

Ocena: 0
4405
– Z Karty Polaka mamy niewiele. Bardziej nas ona stygmatyzuje niż niesie konkretną pomoc. Posiadacz tego dokumentu postrzegany jest jako element obcy, na który trzeba uważać. A przecież myśmy się nigdy z Polski nie wypisywali, nigdy nie zrzekliśmy się polskiego obywatelstwa. To Stalin przesunął nam granicę. Wielu z nas i tak stara się o jej otrzymanie, bo to potwierdzenie naszej polskości – mówi pochodząca zza naszej wschodniej granicy nauczycielka z wieloletnim stażem.

Dla porównania, Karta Węgra daje posiadaczowi daleko idące ułatwienia m.in. w kwestiach zdobywania wizy, w szkolnictwie, w poszukiwaniu pracy i ułatwia zdobycie węgierskiego obywatelstwa. Karta Polaka nie pomaga w zdobyciu pracy ani nie ułatwia pozostania w Polsce, np. po zakończeniu studiów.

Komu paszport, komu?

Brak troski naszego rządu o Polaków na Wschodzie nabiera jeszcze większej jaskrawości, kiedy naszą ustawę repatriacyjną porównamy np. do repatriacji z byłego ZSRS Niemców czy Żydów. Niemcy po 1990 roku sprowadzili do swojego kraju ponad milion zesłańców z Syberii, Kazachstanu i republik Azji Centralnej. W środowiskach żywo zainteresowanych problemem repatriacji krąży dowcip, że RFN dawała obywatelstwo nawet na owczarka niemieckiego, „do trzeciego pokolenia. Jeśli pradziadek miał owczarka niemieckiego, to dostawało się obywatelstwo”. Niemcy, borykające się z niżem demograficznym, ściągnęły przez ostatnie dekady kilka milionów rodaków także m.in. ze Śląska, Rumunii i Czech.

Młodzi Polacy na ulicach Krzemieńca na Ukrainie

Izraelska alija z lat 1990-1992 była wręcz wzorcowym przykładem sprowadzenia do macierzy swoich obywateli z regionu mogącego im w przyszłości zagrażać. Przez dwa lata udało się w zupełnej tajemnicy przetransportować kilkaset tysięcy ludzi z byłego ZSRS do Izraela. Polska też brała udział w tej operacji, pełniąc rolę kraju tranzytowego, którego służby specjalne ochraniały żydowskich migrantów.

Tymczasem polska ustawa repatriacyjna została tak skonstruowana, że odpowiedzialnością za sprowadzenie rodziny np. z Kazachstanu obarczono samorząd lokalny. To gmina lub powiat mają zapewnić przybyszom mieszkanie, pracę, opiekę medyczną, szkołę dzieciom i pomóc w przystosowaniu się do nowych warunków życia. Samorządy, mające na utrzymaniu szkoły, szpitale, drogi, wodociągi itp., sporadycznie decydują się na ściąganie Polaków ze Wschodu. Permanentne nowelizowanie tej ustawy i przerywanie prac nad nią w połowie sprawia, że jest ona niejasna i zamiast ułatwiać, utrudnia powrót do kraju. W ciągu całego okresu trwania programu repatriacyjnego od początku lat 90. do Polski ze Wschodu powróciło zaledwie 7 tys. naszych rodaków, z czego ok. 4,5 tys. z Kazachstanu.

Niektórzy tracą już cierpliwość i korzystają z rosyjskiej ustawy repatriacyjnej, Rosja bowiem ma o wiele lepsze rozwiązania niż my. Toteż Polak mieszkający w Uzbekistanie lub na Syberii, zamiast dopraszać się przez kilkanaście lat o powrót do ojczyzny, coraz częściej woli skorzystać z programu „Russkij Mir” i sprowadzić się do europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Po wyjeździe Niemców, Żydów i innych Europejczyków Polakom w muzułmańskich republikach żyje się coraz trudniej.

Podczas hucznych obchodów dwudziestopięciolecia wolnej Polski prezydent Bronisław Komorowski zachwalał nasz kraj jako wzorcowy dla przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. „Tutaj się wszystko zaczęło”, „inni brali z nas przykład” – mówił. W obszarze troski o swoich rodaków za granicą Polska tym wzorem na pewno nie jest. Bez obłudy można powiedzieć, że ciągniemy się raczej w ogonie.

Jakub Pacan
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 51/52 (483), 21/28 grudnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter