17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedziniec dialogu w Warszawie

Ocena: 0
1789
Do świątyni jerozolimskiej nie mieli wstępu poganie, jednak jeden z jej dziedzińców był dostępny dla tych wszystkich – innowierców, agnostyków, ateistów i wątpiących – którzy zadawali pytania o wiarę. Tam mogli o niej rozmawiać z Żydami.
Do tej idei – w wersji nowoczesnej, będącej odpowiedzią chrześcijan na pytania dzisiejszych pogan o wiarę – nawiązał papież Benedykt XVI, gdy powierzył Papieskiej Radzie ds. Kultury pod przewodnictwem kard. Gianfranca Ravasiego przygotowanie od 2011 roku w różnych miastach europejskich cyklu spotkań Dziedziniec Pogan. Najbliższe odbędzie się w dniach 10-12 października w Warszawie. Głównym organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Na Dziedziniec Dialogu – bo tak, ze względu na pejoratywne znaczenie w Polsce słowa „poganie” nazwano warszawski cykl wydarzeń – złożą się spotkania, wystawy, pokazy filmowe, happeningi i koncerty, blogosfera www.dziedziniecdialogu2013.salon24.pl itp. Pierwszy cykl spotkań-dyskusji „Twarzą w twarz” rozpoczął się już 26 września na Foksal, w siedzibie CMJP2. Najważniejszym punktem Dziedzińca Dialogu będą trzy debaty nawiązujące do trzech płaszczyzn dialogu między wierzącymi i niewierzącymi: wiara a nauka, wiara a kultura oraz wiara a życie społeczne i polityczne.

Pierwsza z debat, i jedyna, na którą wstęp będzie wolny, odbędzie się 11 października o godz. 12 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Na pozostałe – o relacji wiary do kultury 11 października o godz. 16 na deskach Teatru Polskiego oraz o relacji wiary do życia społecznego od godz. 12 w Galerii Porczyńskich – obowiązują zaproszenia. Debaty można jednak będzie śledzić na żywo odpowiednio w TVP Kultura i TVP Info. Gościem wszystkich trzech spotkań obok zaproszonych gości – znawców tematu ze strony zarówno osób wierzących, jak i niewierzących – będzie kard. Gianfranco Ravasi. Szczegółowy program na stronie www.dziedziniecdialogu.pl i na stronie www.idziemy.pl

Współgospodarzami Dziedzińca Dialogu są obie warszawskie diecezje, których pasterze apelują o czynne w nim uczestnictwo. – Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać. Niech to będzie okazja do spotkania i poszukiwania sensu, odpowiedzi i prawdy – zaprasza kard. Kazimierz Nycz. Abp Henryk Hoser przypomina zaś, że „dialog wierzących z niewierzącymi to trudne zadanie, które ma swoje granice. Taką granicą jest np. dobra wola dialogujących”.

Radek Molenda
fot. Radek Molenda/Idziemy
Idziemy nr 39 (420), 29 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter