29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla najstarszych

Ocena: 0
958

Seniorzy to jedna z grup otaczanych szczególną opieką przez Caritas.

fot. Caritas Polska

Do największych należy program Na codzienne zakupy – wspólne przedsięwzięcie Caritas diecezjalnych, Caritas Polska i Fundacji Biedronki. Uczestnicy zostali zakwalifikowani do udziału w nim przez diecezjalne Caritas. To starsze, potrzebujące osoby – mają niskie miesięczne dochody, są samotne, często niepełnosprawne. Każda z nich otrzymała kartę na zakupy do Biedronki. Od kwietnia 2021 r. do stycznia 2022 r. karta jest zasilana co miesiąc kwotą 150 zł.

 


AKTYWNY I BEZPIECZNY SENIOR

W 2019 r. Caritas Polska rozpoczęła program Senior Caritas – jest to konkurs dla Caritas diecezjalnych na działania aktywizujące seniorów. Zgłaszane projekty są związane z udziałem w życiu kulturalnym, z aktywnością fizyczną i turystyką, a także z edukacją cyfrową. Chodzi o to, aby dzięki wspólnemu podejmowaniu różnych aktywności zminimalizować często towarzyszące seniorom poczucie osamotnienia, a także spowodować, aby osoby starsze miały satysfakcję z ciągłego rozwoju. Każdy z projektów może otrzymać dotację do 12 tys. zł. W 2020 r., podobnie jak rok wcześniej, dotacje otrzymało 51 projektów. Rocznie w projektach Senior Caritas jest organizowanych około tysiąca działań aktywizujących. Bierze w nich udział blisko 4 tys. seniorów i ok. 1,6 tys. wolontariuszy. W 2020 r. pandemia pokrzyżowała plany aktywizacji seniorów. Zmieniły się formy zaplanowanych działań, czas realizacji projektów został przedłużony do końca grudnia 2021 r. Program Senior Caritas także jest organizowany we współpracy z Fundacją Biedronki.

Koperta życia Caritas to akcja zainaugurowana w listopadzie 2020 r. Polega na wyprodukowaniu i dostarczeniu do Caritas diecezjalnych 40 tys. pakietów złożonych z plastikowej koperty, karty informacyjnej, naklejki na lodówkę i wizytówki do portfela. Karty informacyjne uzupełnione danymi o zdrowiu domownika są przechowywane w lodówkach, by ułatwić działania służb medycznych w ewentualnych nagłych sytuacjach.

 


MIĘDZYPOKOLENIOWA SOLIDARNOŚĆ

Akcją mającą zwrócić uwagę na potrzeby seniorów, odwołującą się do międzypokoleniowej solidarności, jest Jałmużna Wielkopostna. Caritas za pośrednictwem parafii rozprowadza skarbonki z hasłem „Dar juniora dla seniora”, do których dzieci i młodzież odkładają równowartość wydatków na drobne przyjemności, których pozbawiają się w Wielkim Poście. Jest to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska, Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Nie ma charakteru centralnego, wszystkie ofiary pozostają w parafiach, aby to właśnie parafie, parafialne zespoły Caritas i szkolne koła Caritas mogły udzielić osobom starszym pomocy materialnej. Jej ważnym aspektem jest wymiar wychowawczy działań inicjowanych w parafiach.

 


WSPARCIE W PANDEMII

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa w marcu 2020 r. Caritas Polska rozpoczęła akcję #PomocDlaSeniora. Jej najważniejszym celem było wsparcie osób starszych (w tym także bezdomnych) poprzez zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb w warunkach izolacji. Seniorzy otrzymywali żywność i środki higieniczne oraz ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki) i wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków). Mogli liczyć także na inne formy pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład na opiekę psychologiczną. Na start akcji Caritas Polska przeznaczyła milion złotych z własnych środków. Równolegle organizacja uruchomiła zbiórkę pieniędzy, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania. Środki ze zbiórek i darowizn przekazanych w ramach akcji trafiają do Caritas diecezjalnych, które bezpośrednio niosą pomoc potrzebującym.

Do kampanii #PomocDlaSeniora wciąż włączają się nowi partnerzy. Jej najnowszą odsłonę Caritas Polska rozpoczęła w czerwcu br., we współpracy z Gaz-System. Polega ona na dystrybucji paczek zawierających m.in. bony zakupowe, a także posiłków dla najbardziej potrzebujących osób starszych. Pomoc jest przeznaczona dla osób w wieku 60+, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa, braku samodzielności, niepełnosprawności. Obejmie mieszkańców 64 gmin w 10 województwach, w których Gaz-System eksploatuje istniejącą sieć gazową i realizuje inwestycje.

 


NIE TYLKO ODBIORCY POMOCY

– Osoby w wieku senioralnym to bardzo różnorodna grupa, staramy się więc dostosować rodzaj wsparcia do indywidualnych potrzeb. Nieocenione jest w tym przypadku doświadczenie Caritas diecezjalnych, które pozostają w bliskim kontakcie ze swymi podopiecznymi – tłumaczy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ze swojej strony wspieramy działania w diecezjach i mocno akcentujemy fakt, że seniorzy są nie tylko odbiorcami pomocy, ale przede wszystkim bardzo ważną częścią społeczeństwa. Dzieląc się z młodszymi pokoleniami swoją mądrością, służąc im w wielu przypadkach pomocą, na przykład w wychowaniu wnuków, bardzo dużo dają od siebie. Pomagają też sobie nawzajem – młodsi seniorzy starszym, działają w Parafialnych Zespołach Caritas, są aktywni, jeśli tylko pozwala im na to zdrowie. Wspierając ich, kiedy tego potrzebują, zacieśniamy międzypokoleniową więź, budujemy społeczeństwo oparte na szacunku i miłości – przypomina ks. Iżycki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter