20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wkład własny

Ocena: 0
865

Na publikację w „Dzienniku Ustaw” czeka ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

fot. pixabay.com

Zabezpieczy ona gwarancje dla osób, które nie mają środków na wkład własny i tym samym nie mogą starać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. A także wesprze rodziny z dziećmi, które chcą zakupić mieszkanie albo wybudować dom. O kredyt gwarantowany kredytobiorcy będą mogli starać się po sześciu miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy.

Osoby, które ubiegają się o kredyt na zakup lub budowę mieszkania, będą mogły starać się o objęcie gwarancją spłaty części kredytu, finansującej wkład własny, jaki byłby wymagany na ogólnych zasadach od kredytobiorcy. Kredyt z gwarancją spłaty wkładu własnego otrzyma pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkała w Polsce lub będąca obywatelem polskim lub prowadząca gospodarstwo domowe i zaciągająca ten kredyt wspólnie z obywatelem polskim.

Do udzielania gwarantowanych kredytów mieszkaniowych uprawniony będzie wyłącznie bank, który podpisze umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt będzie udzielany w walucie polskiej, a minimalny okres spłaty kredytu wynosi 15 lat. Kwoty z kredytu będą mogły być przeznaczone na nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, budowę domu jednorodzinnego, w tym sfinansowanie nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu realizacji budowy takiego domu, a także na koszty wykończenia budowanego domu jednorodzinnego.

Osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą być właścicielami lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz nie mogą mieć spółdzielczego prawa do takiego lokalu lub domu. O kredyt nie będą mogły ubiegać się osoby, które dokonały darowizny nieruchomości w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o kredyt, a beneficjentami tego przeniesienia były osoby korzystające ze zwolnienia od podatku z tytułu darowizny (I i II grupa podatkowa). Drugie ograniczenie dotyczy członków rodziny, którzy korzystają lub korzystali z innego gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Rodziny mające co najmniej dwoje dzieci będą mogły uzyskać gwarantowany kredyt mieszkaniowy także w przypadku posiadania mieszkania, przy czym nie więcej niż jednego.

Drugim celem jest dokonywanie na rzecz kredytobiorcy tzw. „spłat rodzinnych” jako formy wsparcia kredytobiorcy gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Spłata rodzinna jest stosowana wyłącznie w odniesieniu do kredytu w części wkładu własnego. W przypadku powiększenia rodziny w trakcie trwania umowy kredytu gwarantowanego kredytobiorca może wystąpić o wsparcie w spłacie kredytu w wysokości uzależnionej od liczby dzieci: 20 000 zł lub 60 000 zł.

Idziemy nr 49 (840), 05 grudnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter