28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadczenia urlopowe

Ocena: 0
2837
Okres lipca i sierpnia to czas wzmożonych urlopów we wszystkich firmach.
Warto więc pomyśleć o uprawnieniach przysługujących pracownikom w związku z urlopami wypoczynkowymi.

Świadczeniem, o które mogą starać się pracownicy w związku z dłuższym urlopem wypoczynkowym, jest tzw. świadczenie urlopowe. W firmach, w zależności od decyzji podjętych na początku roku kalendarzowego, pracownicy mogą korzystać albo z dopłat do wypoczynku, albo właśnie ze świadczeń urlopowych, finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zatem w praktyce pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mają obowiązek tworzenia ZFŚS. Liczbę zatrudnionych pracowników ustala się na dzień 1 stycznia. Środki z tego funduszu pracodawca może przeznaczyć wyłącznie na działalność socjalną. W tym pojęciu mieszczą się między innymi różne formy wypoczynku pracowników.

Taka jest zasada. Jednak nawet jeżeli pracodawca spełnia warunki do tworzenia funduszu w określonym terminie, może podjąć decyzję o nieutworzeniu ZFŚS. W tym przypadku może on wypłacać pracownikom tzw. świadczenia urlopowe. Decyzję o nieutworzeniu ZFŚS pracodawca podejmuje do końca poprzedniego roku kalendarzowego. Pracownikom natomiast powinien ogłosić ją najpóźniej do 31 stycznia danego roku kalendarzowego. Jeżeli pracodawca tego nie zrobi, ZFŚS musi utworzyć. Zaletą środków wypłaconych z funduszu oraz świadczeń urlopowych jest zwolnienie ich ze składek ZUS.

Wysokość świadczenia urlopowego, wypłacanego na podstawie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, oraz jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Pracodawca może oczywiście wypłacić świadczenie w wyższej kwocie, jednak zwolnienie ze składek ZUS dotyczy kwoty wynikającej z ustawy o świadczeniach socjalnych.

W 2015 roku kwota świadczenia urlopowego jest taka sama jak w poprzednim roku. Dla pracownika zatrudnionego w „normalnych” warunkach pracy, na pełnym etacie, wynosi 1093,93 zł. Przy niepełnym wymiarze jest to kwota ustalona proporcjonalnie do wymiaru etatu. Natomiast świadczenie dla pracownika wykonującego prace szczególne lub prace o szczególnym charakterze, wypłacane na podstawie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie może przekroczyć 1458,57 zł.

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku. Prawo do niego przysługuje każdemu pracownikowi, który korzysta w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Chodzi zatem o kolejne 14 dni, w tym również dni wolne od pracy, a nie 14 dni urlopu wypoczynkowego.

Prawo do świadczenia i jego wypłata następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego, którego łączny czas jest równy co najmniej 14 dniom kalendarzowym.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 25 (508), 21 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter