14 maja
wtorek
Bonifacego, Dobieslawa, Macieja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sprzedaż ziemi rolnej

Ocena: 0
720

fot.pixabay.com

Jeżeli mimo ustawy do sprzedaży ziemi dojdzie, to konsekwencją będzie nieważność umowy sprzedaży.

Ustawa wprowadziła uregulowania dotyczące kwestii wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy wstrzymanie zakazu sprzedaży tych nieruchomości dotyczy również udziałów we współwłasności nieruchomości. Wprowadzona w tym zakresie zmiana doprecyzowuje tylko obowiązujący zakaz sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości.

Nowelizacja ustawy doprecyzowuje również, że we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi zgody na sprzedaż nieruchomości, ich części lub udziałów we współwłasności – wchodzących w skład Zasobu – dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż nieruchomości.

Zakaz obrotu ziemią będącą w Zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa nie jest bezwzględny. Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład zasobów Skarbu Państwa nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych. Sprzedaż nieruchomości Zasobu, mimo jej wstrzymania, jest możliwa w stosunku do nieruchomości i ich części przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – na cele inne niż rolne, w szczególności na parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne.

Zakaz sprzedaży nie dotyczy również nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych, lub nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.

Celem ustawy jest utrzymanie dzierżawy gruntów rolnych jako podstawowej formy gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu. Ta forma gospodarowania pozwala na utrzymanie w zasobach Skarbu Państwa ziemi i jest korzystna dla rolników, którzy za niewielkie środki mogą ziemię uprawiać na podstawie umowy dzierżawy. Nie ma także przeszkód, aby zawierać innego rodzaju umowy obligacyjne dotyczące tych nieruchomości (np. umowę najmu lub użyczenia).

Idziemy nr 18 (809), 02 maja 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter