29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawo do renty

Ocena: 0
795

Przyznanie prawa do renty zawsze poprzedza badanie lekarza ZUS, który stwierdza, czy osoba badana jest niezdolna do pracy.

fot.pixabay.com

Jeżeli to orzeczenie jest niekorzystne już na tym etapie, warto się odwołać i złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Komisja orzeczenie może podtrzymać lub je zmienić. Gdy decyzja jest niekorzystna, pozostaje odwołanie do sądu.

Sprzeciw do komisji lekarskiej wnosi się w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Robi się to za pośrednictwem ZUS, w którym wniosek o rentę był złożony. W sprzeciwie wystarczy wskazać, dlaczego orzeczenie nie jest prawidłowe, jakich okoliczności nie wziął pod uwagę lekarz przy wydawaniu orzeczenia. A jeżeli istnieje dodatkowa dokumentacja medyczna, warto dołączyć ją do sprzeciwu, tak aby komisja mogła się z nią zapoznać.

Dla ZUS orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu, albo orzeczenie komisji lekarskiej stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy.

Lekarz oraz komisja ZUS podczas badania lub na podstawie dokumentacji medycznej ocenia niezdolność do pracy i jej stopień. W orzeczeniu lekarz ustala również datę powstania niezdolności, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności, związku przyczynowego niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz celowości przekwalifikowania zawodowego.

Jeżeli nie ma możliwości ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, natomiast ustalono okres, w którym niezdolność do pracy powstała, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę końcową tego okresu. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia ani daty, ani okresu powstania niezdolności do pracy, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę zgłoszenia wniosku o świadczenie.

Jeżeli osoba zainteresowana nie wniesie sprzeciwu, to ZUS wyda decyzję na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Wydanie niekorzystnej decyzji nie zamyka jeszcze możliwości dalszego odwołania. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Sąd odrzuci odwołanie, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeżeli podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, a osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS.

Jeżeli jednak odwołanie opiera się także na zarzucie nierozpatrzenia wniesionego po terminie sprzeciwu od tego orzeczenia, a wniesienie sprzeciwu po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania ZUS i umarza postępowanie. W takim przypadku ZUS kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej ZUS i dopiero na tej podstawie wydaje decyzję.

Idziemy nr 15 (806), 11 kwietnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter