28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odprawa dla pracownika

Ocena: 0
1079

Pracownik, który kończy etap kariery zawodowej albo z powodu stanu zdrowia (wystąpił o rentę), albo z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego (w związku z przejściem na emeryturę), ma prawo do jednorazowego świadczenia.

fot. pixabay.com

Uzyskanie odprawy rentowej wyklucza w późniejszym okresie nabycie prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Nabycie prawa do świadczenia wymaga spełnienia określonych warunków. Po pierwsze, uzyskania uprawnień do emerytury lub renty, po drugie, przejścia na emeryturę lub rentę, a po trzecie – stosunek pracy powinien ustać w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Nabycie prawa do tych świadczeń nie wystarcza do ich otrzymania.

Przejście na emeryturę lub rentę musi poprzedzać przyznanie przez ZUS jednego z tych świadczeń. Jednak nawet przyznanie świadczenia nie stanowi samo przez się o przejściu na emeryturę lub rentę. Przejście na emeryturę lub rentę powinno wiązać się z ustaniem stosunku pracy. W konsekwencji przyznanie odprawy musi wiązać się z przejściem na emeryturę lub rentę.

Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury lub renty może być czasowy, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę zbiega się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia. Może mieć związek przyczynowy, jeżeli rozwiązanie umowy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia. Może też mieć związek czasowo-przyczynowy, jeżeli przyczyną rozwiązania jest nabycie prawa do emerytury lub renty i rozwiązanie następuje w chwili przyznania świadczenia.

Pracownik ma prawo do odprawy, jeżeli przechodzi na emeryturę, a także świadczenie pomostowe lub wcześniejszą emeryturę. Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę pozbawia prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej. Odprawa nie przysługuje również pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem na rentę rodzinną. Tak samo rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego, ponieważ nie ma związku z jego przejściem na emeryturę. Świadczenie przedemerytalne również nie jest ustaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Na prawo do odprawy nie ma wpływu rodzaj niezdolności do pracy. Odprawa przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy przechodzi na rentę z tytułu całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy, jak również od czasu, na jaki renta została mu przyznana. Prawo do odprawy rentowej nie zależy także od przyczyny powstania niezdolności do pracy. Nie ma też znaczenia, czy niezdolność jest wynikiem ogólnego stanu zdrowia, choroby zawodowej, wypadku przy pracy czy wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Idziemy nr 19 (862), 08 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter