29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwa dni opieki na dziecko

Ocena: 0
1605

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia

Pracownik może wykorzystać prawo do opieki w częściach. Jeżeli zdecyduje o wykorzystaniu opieki w dniach – to w dwóch częściach bądź w godzinach.

Przepis ten został zmieniony z dn. 2 stycznia 2016 r. O sposobie korzystania decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w danym roku kalendarzowym. Pracodawca ma natomiast obowiązek uwzględnić wniosek pracownika i sposób wykorzystania opieki nad dzieckiem.

W okresie zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, którego wysokość określa się, stosując zasady przewidziane dla ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, uprawnienie do opieki przysługuje jednemu z nich. Wybór, które z rodziców/opiekunów będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych.

Zwolnienie od pracy w związku z opieką nad dzieckiem, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na pół etatu na prawo do dwóch dni zwolnienia albo ośmiu godzin zwolnienia od pracy. Przy wymiarze ¾ etatu pracownik ma prawo do dwóch dni zwolnienia albo 12 godzin opieki nad dzieckiem.

Pracownik może skorzystać z prawa do opieki nad dzieckiem również wtedy, gdy drugie z rodziców czy opiekunów nie pracuje albo korzysta z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego.

Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia zatrudnienia; w tym przypadku nie ma zastosowania okres wyczekiwania na prawo do opieki nad dzieckiem. Przysługuje ono także w sytuacji, gdy np. pracownik zostaje zatrudniony w połowie roku kalendarzowego albo gdy w trakcie roku powraca z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Jednak jeżeli zwolnienie to nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, pracownik nie może go wykorzystać w roku następnym. Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownika nabywa jedynie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Idziemy nr 48 (634), 26 listopada 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter