29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zdrowy arbuz

Ocena: 0
707

Arbuz w 92 proc. składa się z wody, ale jest ona wzbogacona związkami mineralnymi, solami potasu i wapnia, dlatego skutecznie gasi pragnienie i uzupełnia elektrolity tracone z potem w czasie upałów.

fot.pixabay.com/CC0

Zawiera też dużo przeciwutleniaczy – związków, które opóźniają procesy starzenia i powstawania komórek nowotworowych. Zaliczamy do nich: likopen, beta-karoten, luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę. Wspierają one ochronę organizmu przed rozwojem nowotworów.

Obecny w miąższu i skórce arbuza aminokwas zwany cytruliną wspomaga pracę serca i regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Po dostaniu się do organizmu jest przekształcany w L-argininę – aminokwas, który podnosi poziom tlenku azotu, powodującego rozluźnienie naczyń krwionośnych. Regularne spożywanie przez kilka tygodni 6 g L-cytruliny z wyciągu z arbuza usprawnia funkcję naczyń tętniczych i prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi u pacjentów z wstępnymi objawami nadciśnienia. Cytrulina, rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia krążenie krwi, tlenu i glukozy w mięśniach. Przez taką „pompę mięśniową” zwiększa objętość mięśni w trakcie ćwiczeń, co poprawia kondycję.

Arbuz działa silnie moczopędnie, dlatego zaleca się go u chorych z infekcjami układu moczowego. Wpływa też korzystnie na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii. Przeciwutleniacze arbuza opóźniają proces starzenia skóry, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i pomagają przy leczeniu stanów zapalnych skóry. Jeden z najważniejszych barwników (karotenoidów) zawartych w arbuzie, likopen, zapobiega utlenianiu się cholesterolu, przez co obniża ciśnienie w żyłach i tętnicach. Im jaśniejszy miąższ arbuza, tym mniejsza ilość karotenoidów. Likopen hamuje namnażanie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników, które bardzo uszkadzają śródbłonek tętnic. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia nowotworów. Za dobre źródło likopenów uznaje się pomidory, polecane chorym na serce. Tymczasem 100 g świeżego czerwonego arbuza zawiera 4532 μg likopenu, a pomidor – tylko 2573 μg.

Do przeciwutleniaczy zaliczamy także witaminy A i C, które wspierają kontrolę ciśnienia krwi oraz hamują procesy miażdżycowe, dzięki czemu ograniczają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Potas z arbuza przyspiesza wydalanie sodu z organizmu, którego nadmiar podwyższa ciśnienie tętnicze. Natomiast magnez poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, co ułatwia swobodny przepływ krwi i reguluję poziom potasu i stężenia sodu w organizmie.

Obie witaminy należą, jak likopen, do grupy antyoksydantów. Witamina A zwiększa sieć naczynek krwionośnych, dzięki czemu do skóry wraz z krwią dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Witamina C „wymiata” wolne rodniki z organizmu i wspomaga działanie innych przeciwutleniaczy.

Arbuz, mimo że niskokaloryczny (tylko 30 kcal w 100 g), stanowi skoncentrowane źródło węglowodanów z wysokim indeksem glikemicznym (75), co oznacza, że szybko podnosi stężenie cukru we krwi. Na 7,55 g węglowodanów przypada aż 6,20 g tych „złych”, czyli cukrów prostych. Arbuz nie jest więc wskazany dla chorych na cukrzycę i odchudzających się. Pozostałym życzę smacznego.

Idziemy nr 32 (772), 09 sierpnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter