29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakażenia układu moczowego

Ocena: 0
2463

O wdrożeniu leczenia antybiotykami zawsze decyduje stan chorego. Nie leczy się badań, tylko pacjenta.

fot. Pixabay, CC0

Zakażenia układu moczowego to częsta dolegliwość. Występuje w każdym wieku, a szczególnie u osób starszych. Przyczyn jest wiele, m.in. choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy utrudniony odpływ moczu np. z powodu przerostu gruczołu krokowego czy kamicy dróg moczowych. Także obecność założonego cewnika stanowi potencjalne zagrożenie infekcją.

Bywa, że zgłasza się pacjent z nieprawidłowym wynikiem badania: w moczu są bakterie. Lekarz często stoi przed pytaniem, czy już podać antybiotyk. Z jednej strony, infekcje dróg moczowych u pewnych grup pacjentów mogą być groźne – nawet doprowadzić do sepsy, z drugiej strony, stosowanie antybiotyków jest dużym obciążeniem dla organizmu, a bakterie mogą przestać być wrażliwe na ten sposób leczenia i dochodzi do powstania lekooporności. Właśnie dlatego każdy przypadek musi być rozstrzygany indywidualnie. Najważniejsze są objawy, czyli jak zawsze trzeba zacząć od wywiadu.

Nieprawidłowy wygląd moczu oraz jego nieprzyjemny zapach nie muszą świadczyć o infekcji. Może się tak zdarzyć po niektórych lekach, znaczenie mają także przyjmowane pokarmy. Typowym przykładem jest bardzo nieprzyjemny zapach moczu, który pojawia się u wielu osób po spożyciu szparagów, czy czerwony kolor moczu po burakach (to także świadczy o patologii, ale nie o infekcji). Trzeba pamiętać, że ciemne zabarwienie moczu często jest skutkiem odwodnienia.

Typowymi objawami zapalenia pęcherza moczowego jest częstomocz, bolesne oddawanie moczu, pieczenie pod koniec mikcji, ból nad spojeniem łonowym oraz podwyższona temperatura ciała. Jeśli zapalenie dotarło do nerek, występuje ból okolicy lędźwiowej i często bardzo wysoka gorączka z dreszczami. U części osób starszych jedynym objawem infekcji (każdej) może być pogorszenie kontaktu!

W każdym przypadku należy pić dużą ilość płynów. U osób starszych, jeśli decydujemy się na podanie antybiotyku, dobrze wykonać posiew moczu z antybiogramem. Przy ciężkiej infekcji antybiotyk podajemy, nie czekając na wynik posiewu, bo to trwa około siedmiu dni. Lekarz podaje wówczas antybiotyk stosowany w zakażeniu najczęściej występujących bakterii. Inne bakterie będą u osoby mieszkającej w domu, inne u pensjonariusza domu opieki, inne u pacjentów hospitalizowanych. Zawsze trzeba pamiętać o chorobach współistniejących. Niektóre leki u osób z niewydolnością nerek należy podać w mniejszej dawce lub rzadziej. Niektóre w połączeniu z innymi lekami mogą bardzo zaszkodzić – przykładem jest pogorszenie słuchu, a nawet trwała głuchota po takich połączeniach


Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter