19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oleje bogate w kwasy omega

Ocena: 5
755

Niektóre oleje mają wyjątkowy korzystny wpływ na zdrowie, a wciąż są mało znane. Takim tłuszczem jest na przykład olej lniany.

fot. pixabay.com

Zawiera on kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 (kwas linolenowy ok. 50 proc.), kwas omega-6 (kwas linolowy ok. 15 proc.) oraz kwas omega-9 (kwas oleinowy ok. 15 proc.); zawiera też tokoferole o działaniu przeciwutleniającym oraz niewielką ilość kwasów tłuszczowych nasyconych.

Właśnie zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 sprawia, że olej lniany ma wiele korzystnych skutków dla zdrowia. Istnieją doniesienia, że zmniejsza on ryzyko zachorowania na nowotwory – szczególnie piersi, jelita grubego i prostaty. Polecany jest u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obniża ciśnienie krwi, poprawia wygląd i funkcję skóry, ułatwia gojenie się ran, jest polecany przy niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, przyspiesza pasaż jelitowy. Trzeba o tym pamiętać, bo może powodować wzdęcia i biegunki. Działa żółciopędnie, dlatego osoby z kamicą pęcherzyka żółciowego i chorobami trzustki powinny zachować roztropność w czasie jego stosowania.

Olejem o dużej zawartości kwasów omega-3 jest też olej konopny. Chodzi o olej wykonywany z nasion konopi siewnych, nie ma on właściwości narkotycznych. W oleju konopnym jest dwukrotnie więcej kwasów omega-3 niż omega-6. Jest bardzo zdrowy. Reguluje poziom cukru we krwi, poprawia koncentrację uwagi, działa przeciwlękowo, ułatwia zasypianie, zmniejsza objawy schizofrenii, wpływa na włosy i paznokcie. Można stosować go także zewnętrznie przy żylakach czy pękających naczynkach. Pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów obserwują znaczne zmniejszenie dolegliwości. Wystarczy łyżka dziennie, żeby poczuć efekt.

Olej z czarnuszki zawiera głównie kwas omega-6, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, zmniejsza objawy alergii ze względu na działanie przeciwhistaminowe. Powinny go stosować osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa czy astmę. Łagodzi bóle stawów, obniża poziom trójglicerydów i glukozy we krwi, poprawia stan skóry u osób z bielactwem oraz z atopowym zapaleniem skóry. Poprawia nastrój. Ma dość specyficzny smak, ale wystarczająca ilość to jedna łyżeczka dziennie.

Jeszcze bardziej korzystny wpływ na poziom lipidów we krwi ma olej z ogórecznika, który zmniejsza także dolegliwości związane ze stawami, zmniejsza stany zapalne, łagodzi dolegliwości żołądkowe, wspiera układ krążenia.

Oleje bogate w kwasy omega mają najwięcej wartościowych składników, gdy są nierafinowane, z pierwszego tłoczenia, tłoczone i spożywane na zimno. Zawierają witaminy, w tym dużo witaminy E, przeciwutleniacze, sole mineralne, biotynę. Mogą być dodawane do sałatek, twarogu, można ich też używać zamiast masła do pieczywa. Po podgrzaniu nie tylko tracą swoje cenne właściwości, ale wręcz stają się szkodliwe, i to bardzo. Na pytanie, na czym smażyć, odpowiem za tydzień.

Idziemy nr 33 (876), 14 sierpnia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter