19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedobór i nadmiar śliny

Ocena: 4.5
1209

Przyczyn suchości w jamie ustnej może być wiele, a leczenie powinno polegać – jeśli jest to możliwe – na jej usunięciu.

fot. pexels.com

Najczęściej suchość w jamie ustnej spowodowana jest odwodnieniem. Przyczyną może być wypijanie zbyt małej ilości płynów. Tak często dzieje się u osób starszych, które starają się rzadziej korzystać z toalety. Przyczyną odwodnienia może być też utrata płynów w przebiegu wysokiej gorączki, nadmiernego pocenia się, wymiotów, biegunki, przyjmowania leków odwadniających. Podstawowe objawy odwodnienia to suchy język i błony śluzowe, sucha skóra, często (ale nie zawsze) obniżone ciśnienie tętnicze krwi, wydalanie mniejszej ilości ciemnego moczu. U małych dzieci i osób starszych może pojawić się apatia lub rozdrażnienie. Zmniejszenie wydzielania śliny występuje także po lekach przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych, przeciwbólowych, rozszerzających oskrzela, o działaniu przeciwhistaminowym (stosowane w uczuleniach), pobudzających układ współczulny, stosowanych w leczeniu niektórych infekcji i nowotworów. Suchość w jamie ustnej jest częsta po radioterapii zmian w obrębie głowy i szyi.

Pojawieniu się suchości w jamie ustnej sprzyja także palenie papierosów, oddychanie przez usta – szczególnie przy zatkanym nosie. Typowe jest uczucie suchości przy dużym stresie.

Jeśli jednak suchość w ustach występuje, mimo że nie ma wymienionych wyżej czynników, należy szukać przyczyny dalej. Konieczna jest wizyta u lekarza celem dalszej diagnostyki.

Podstawą są badania w kierunku cukrzycy; tacy chorzy odczuwają silne pragnienie, piją bardzo dużo płynów (najchętniej słodkich), wydalają dużo moczu i wciąż mają suchy język. Inną częstą przyczyną jest nadczynność tarczycy, niedobór żelaza lub witaminy B1 i B6. Przyczyną mogą być także choroby samych ślinianek. Jedną z nich jest zespół Sjögrena. To choroba autoimmunologiczna, w której przeciwciała atakują między innymi ślinianki, zaburzając ich pracę. Także u pacjentów z toczniem rumieniowatym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów zmniejszenie wydzielania śliny nie jest rzadkie.

Suchość w jamie ustnej może być też odczuwana, gdy ślina jest lepka i gęsta. Zdarza się tak przy stanie zapalnym zatok, przy przeroście migdałków, powtarzających się często infekcjach czy chorobie refluksowej przełyku.

Z kolei zwiększone wydzielanie śliny często jest stanem fizjologicznym; pojawia się na widok lub zapach pożywienia. Występuje przy zatruciu pokarmowym, przy niektórych zakażeniach – szczególnie w obrębie gardła. Może też być objawem poważnych chorób układu nerwowego, takich jak porażenie mózgowe, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne. Także osoby z nowotworami w obrębie jamy ustnej czy przełyku mogą odczuwać większe wydzielanie śliny. Ślinotok jest typowy przy wściekliźnie na bardzo zaawansowanym etapie.

O leczeniu suchości w jamie ustnej w następnym odcinku.

Idziemy nr 46/2022

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter