28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grypę trzeba leczyć!

Ocena: 5
939

W ostatnich dniach grudnia liczba zachorowań na grypę w Polsce wzrosła do ok. 400 tys. Zmarły 23 osoby.

fot. pexels.com

Przebiega ona z wysoką gorączką, bólem mięśni, gardła i głowy, rozbiciem, osłabieniem, kaszlem i katarem. To nie jest zwykłe przeziębienie, jak myśli wiele osób! Nieleczona grypa sama nie przejdzie, nie „wyleży się”. Po fazie gorączki i zniszczenia śluzówek układu oddechowego grypa ułatwia groźne zakażenia bakteryjne: anginę ropną, zapalenia ucha środkowego i zatok oraz płuc, wymagające terapii antybiotykiem – czasem w szpitalu. Nieleczona grypa zaostrza choroby przewlekłe: astmę i POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz niewydolność serca i cukrzycę. Najgroźniejsze powikłania grypy to zapalenie osierdzia i mięśnia serca. Rodzice powinni wiedzieć, że w pierwszych trzech dniach grypy u dzieci, mimo że przebiegają z wysoką gorączką, trudną do zbicia, dzieci pozostają w dobrym stanie i po podaniu leków przeciwgorączkowych wyglądają „jak zdrowe”. To nie powinno uśpić czujności i spowodować odsunięcia w czasie kontaktu z lekarzem. W poradniach jest nadmiar pacjentów, ale najważniejsze jest szybkie działanie domowe. Co należy robić?

W razie nagłej gorączki należy w 1.–2. dniu choroby wykonać szybki test antygenowy (w aptece bez recepty), z jednego wymazu z nosa robionego samodzielnie w domu diagnozujący w 5–15 min grypę typu A, B, Covid-19 i wirus RSV.

Przeważa grypa typu A, bardzo zakaźna, szybko mutuje, atakuje ludzi i zwierzęta. Może doprowadzić do epidemii lub pandemii. Wirus grypy typu B zakaża tylko ludzi, jest mniej groźny i mniej mutuje. Czasem nie daje gorączki i powikłań, za to nasilony katar. Wirus typu C nie wywołuje pandemii, a zakażenie przebiega łagodnie, jak przeziębienie – dlatego nie jest diagnozowany testem.

Leczenie najlepiej podjąć w ciągu 48 godz. Grypę można wyleczyć lekiem przeciwwirusowym: Ebilfumin/Tamiflu – na e-receptę, w odpowiedniej dawce, zależnie od masy ciała. Lek zapobiega możliwym powikłaniom.

Jeżeli inni domownicy gorączkują w tym samym czasie, to wystarczy wykonać test u jednego z nich, a leczyć wszystkich.

Osoby starsze przebywające w domu chorego, niezaszczepione, które nie mogą uniknąć kontaktu z chorym na grypę, należy leczyć tym samym lekiem – profilaktycznie – aby uchronić je przed zakażeniem i powikłaniami. Oczywiście obniżamy też gorączkę (Ibuprofen, Paracetamol), podajemy dużo płynów, witaminę C i krople do nosa.

Minister zdrowia obiecał bezpłatny test na grypę, ale to wymaga wizyty lekarskiej! (o to teraz najtrudniej). Jeden chory z grypą w POZ zaraża wielu innych! Lepiej chorego izolować, zrobić test w domu i zdobyć e-receptę. Szkoda, że przy narastającej liczbie zachorowań aptekarz nie może wydać leku na grypę w oparciu o wynik testu domowego. Wizyta lekarska, jeżeli chory nie ma intensywnego kaszlu, bólu ucha, może być odsunięta w czasie, ale teleporada jest niezbędna, by uzyskać receptę na lek – i tak płatny w 100 proc.

Mam nadzieję, że Wasza szybka reakcja zapobiegnie powikłaniom grypy w Waszych rodzinach.

Idziemy nr 05/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter