29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czym poić dzieci?

Ocena: 0
4090

Podczas upałów dzieci, zwłaszcza aktywne, tracą dużo wody – z potem, przez parowanie skóry i oddychanie w wyższej temperaturze.

Fot. pixabay.com / CC0

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i niezbędna jest odpowiednia ilość zwykłej wody, którą latem uzupełniać trzeba częściej. Woda ułatwia odksztuszanie wydzielin przy przeziębieniu, sprzyja oczyszczaniu płuc, reguluje procesy metaboliczne, poprawia pracę nawodnionego mózgu i koncentrację, zapewnia prawidłowe stężenia jonów i podawanych leków, wpływa na pracę serca, utrzymuje właściwe ciśnienie krwi, ułatwia odtruwanie organizmu z toksycznych produktów przemiany materii, zapewnia sprawną pracę nerek i śluzówek.

Woda smakowa, która poza aromatem zawiera cukier, przynosi więcej szkody niż korzyści. Po pierwsze, słodzona woda wywołuje uszkodzenie szkliwa przez sprzyjanie obecności bakterii próchnicotwórczych. Po drugie, powoduje nadwagę przez dostarczenie dodatkowych kalorii, zwłaszcza latem, kiedy dzieci dużo piją. Utrzymywanie wyższego poziomu stężenia glukozy we krwi zmusza trzustkę do wydzielania dodatkowych porcji insuliny i huśtawkę poziomu cukru. Odpowiada także za nadmiar wypróżnień, co sprzyja utracie składników pokarmowych i masy ciała u niejadków – podobnie działają soki pite w nadmiarze, dostarczając duży ładunek osmotyczny cukrów prostych. Przesłodzone jelito jest bardziej podatne na zakażenia bakteryjne, biegunkowe, a także pasożytnicze (najczęściej owsiki).

Niekorzystne jest też picie napojów energetyzujących, które cieszą się popularnością wśród nastolatków. Czy ten łatwy sposób odzyskania energii jest bezpieczny? Niemieccy naukowcy zbadali wpływ energetyków i opublikowali wnioski na łamach „The Journal of Nutrition”. Badanym podano jeden z dostępnych w sprzedaży napojów energetycznych, preparat kontrolny (placebo) oraz preparat kontrolny z taką samą dawką kofeiny, tauryny i glukuronolaktonu (główne substancje czynne większości energetyków). Po spożyciu napoju energetycznego aż 11 proc. uczestników badania zgłosiło przykre dolegliwości. Godzinę od jego wypicia nastąpił istotny wzrost ciśnienia skurczowego, a co gorsze, zmiany w zapisie pracy serca w EKG. Okazało się że to kofeina, a nie tauryna lub glukuronolakton, spowodowała wzrost ciśnienia. Wszystkie badane produkty wywoływały spadek stężenia glukozy w surowicy. Po krótkiej poprawie samopoczucia na ogół występowało zmęczenie, ziewanie i osłabienie jak przy hipoglikemii.

Takie efekty obserwowali badacze już po jednorazowym spożycie energetyku. Strach pomyśleć, jak szkodliwe może być regularne spożywanie takich napojów Wśród młodych dorosłych pijących napoje energetyzujące obserwowano także bardzo groźne przypadki migotania przedsionków, a nawet zawały serca u nastolatków! Z całego lekarskiego serca odradzam kupowanie i pozwalanie na spożywanie napojów energetyzujących dzieciom. Zachęcam, by bardzo rzadko im podawać soki owocowe, napoje gazowane czy wody smakowe. Odpowiednia ilość wody zapewni im najwięcej zdrowia.

 

Idziemy nr 25 (714), 23 czerwiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter