29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Autyzm u niemowlaka

Ocena: 0
865

Dotychczas autyzm był rozpoznawany po 2.–3. roku życia dziecka.

fot. pexels.com

Spektrum autyzmu jest neurologicznym zaburzeniem rozwoju, które polega na trudnościach z porozumiewaniem się i nawiązywaniem prawidłowych relacji społecznych. Charakteryzuje się licznymi objawami. Niektóre dzieci nie mają dystansu do obcych, inne reagują lękiem i mają problem z odczuwaniem empatii. Niedawno w „International Journal of Pediatrics & Neonatal Care” naukowcy opublikowali wyniki badań, które dowiodły, że zaburzenia ze spektrum autyzmu można diagnozować już w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Okazało się, że ok. 90 proc. objawów można zaobserwować już w wieku 4–6 miesięcy! To bardzo ważne odkrycie, ponieważ zaburzeń autystycznych jak na razie nie można wyleczyć, ale wiele objawów da się znacznie złagodzić, jeżeli odpowiednią terapię dziecka podejmie się na wczesnym etapie rozwoju układu nerwowego, czyli wtedy, gdy jest plastyczny i bardzo podatny na interwencje lecznicze.

Naukowcy izraelscy z Uniwersytetu Bar-Ilana w Ramat Ganie oraz Centrum Mifine w Rosh Pinna analizowali nagrania wideo zachowań dzieci, wykonane przez rodziców w pierwszym roku życia maluchów, u których pomiędzy 2. a 3. rokiem życia zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). U tych dzieci już w okresie niemowlęctwa obserwowano: niechęć do dotyku, opóźniony rozwój ruchowy, nadaktywność lub bierność dziecka, brak reakcji na bodźce, odmawianie jedzenia, przyspieszony wzrost obwodu głowy, a przede wszystkim brak kontaktu wzrokowego i opóźniony rozwój mowy. Dodatkowo zaobserwowano zależność między objawami, w tym np. brakiem kontaktu wzrokowego i nadaktywnością dziecka.

Efekt łagodzenia zaburzeń autystycznych poprzez wczesną terapię potwierdziły badania zespołu pod kierunkiem dr Alonim. Naukowcy porównywali skuteczność metod terapeutycznych w dwóch około 40-osobowych grupach dzieci: między 1. a 2. oraz między 2. a 3. rokiem życia. Metoda leczenia tych autystycznych dzieci została opracowana przez specjalistów z Centrum Mifine. Opiera się ona na terapii rodzinnej, nauczeniu opiekunów niezbędnych umiejętności radzenia sobie z zaburzeniem u dziecka oraz działaniach ukierunkowanych na wspieranie rozwoju poznawczego dziecka oraz jego rozwoju fizycznego, sensorycznego i emocjonalnego. Okazało się, że wczesna diagnoza i działania interwencyjne przeszkolonych rodziców i terapeutów bardzo korzystnie wpływają na rozwój dziecka z autyzmem. Podjęta terapia na etapie najważniejszym dla szybko rozwijającego się w pierwszych latach życia mózgu jest bardzo skuteczna. Potwierdziły to badania naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie w Izraelu. Wykazały, że rozwój relacji międzyosobowych, zdolności społecznych jest lepszy u tych dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu w 1.–2. roku życia.

We wszystkich schorzeniach osiągamy tym lepszy efekt, im wcześniej rozpoczniemy leczenie. Poza tym pacjent ma mniej powikłań rozpoznanej choroby. Dlatego bardzo gorąco zachęcam do bacznej obserwacji rozwoju niemowląt i małych dzieci i wyjaśnienia niepokojących objawów z lekarzem.

Idziemy nr 04 (847), 23 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter