24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

APGAR noworodka

Ocena: 0
790

Szybka ocena dziecka po porodzie zapewnia optymalny sposób opieki nad nim.

fot. pexels.com

Od 1953 r. położna i lekarz oceniają pięć objawów u noworodka według pomysłu prof. Virginii Apgar (1909-1974). Tej amerykańskiej specjalistce anestezjologii i pediatrii zawdzięczamy ocenę stanu noworodka w liczbach. Punkty APGAR = 0 wskazują na brak oznak życia, natomiast APGAR = 10 oznaczają doskonały stan zdrowia. Ta prosta ocena ocaliła tysiące dzieci na całym świecie.

Virginia Apgar była najmłodszym z trójki dzieci agenta ubezpieczeniowego, urodzonym 7 czerwca 1909 r. w Westfield w stanie New Jersey. Ojciec sam zbudował teleskop, eksperymentował z falami elektromagnetycznymi, grał na kilku instrumentach. Szkolne talenty Virginii obejmowały też grę na skrzypcach, pisanie artykułów do gazetki, udział w teatrze szkolnym. Od 1929 r. studiowała medycynę w Columbia University College of Physicians & Surgeons w Nowym Jorku (tylko dziewięć kobiet!). Aby opłacić naukę, łapała koty do badań i brała pożyczki. W 1933 r. skończyła wydział z czwartym wynikiem na 90 studentów, uzyskała tytuł doktora.

Virginia rozpoczęła staż z chirurgii, ale zachęcono ją do anestezjologii. Specjalizowała się w jedynym ośrodku w USA, Ralpha Watersa. Została dziekanem Wydziału Anestezjologii w Columbia i od 1938 r. kształciła studentów. Ponieważ nie było podręcznika anestezjologii, Virginia napisała „Notes on Anaesthesia”, razem z Anne Penland, przełożoną pielęgniarek. Doktor Apgar z pasją uczyła studentów, bez zahamowań nazywała części ciała, także okolic genitalnych, a na zajęciach ze znieczulenia punkty podawania leków demonstrowała nie tylko na szkielecie poglądowym, ale nawet na własnej kości guzicznej.

Virginia Apgar jako anestezjolog monitorowała parametry życiowe pacjentów i to nasunęło jej pomysł opracowania podobnej oceny noworodka. Obserwowała rytm serca, oddechy, napięcie mięśni, odruchy i zabarwienie skóry. Tak powstała skala APGAR. Każdą cechę oceniano za pomocą 0-2 punktów (0 – brak, 1 – niezadowalający, 2 – optymalny). Noworodek mógł dostać maksimum 10 punktów. Każde dziecko ma wpisane punkty APGAR w książeczce zdrowia, co jest dla pediatry ważną informacją, także w dalszej ocenie rozwoju. Prof. Apgar zaprezentowała skalę na konferencji naukowej w 1952 r. Rok później opublikowała, a dwa lata później skalę wprowadzono w Europie.

Zmarła 7 sierpnia 1974 r. w szpitalu w Columbii w wyniku postępującej choroby wątroby. Mimo że nie miała męża ani dzieci, przyczyniła się do zdrowia dzieci i szczęścia rodzin na całym świecie. Otrzymała wiele nagród. Od 1975 r. Amerykańska Akademia Pediatrii przyznaje co roku nagrodę imienia Virginii Apgar za szczególne zasługi na polu pediatrii perinatalnej.

Idziemy nr 24 (815), 13 czerwca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter