25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Woda

Ocena: 5
1712

Reklamy skutecznie nas przekonały, że trzeba codziennie dużo pić.

fot. Barbara Wiśniowska

Dla zapominalskich istnieje szereg sposobów na regularne przypominanie o szklance wody, m.in. aplikacje na telefon. Sama woda mineralna w dużych ilościach naraz, wbrew przekazowi z reklam, nie jest idealnym napojem, bo wcale łatwo się nie wchłania. Wypicie dwóch litrów duszkiem nie załatwi dziennego zapotrzebowania na płyny, bo duże ilości kierowane są do nerek, zamiast nawadniać komórki. Najlepiej pić często, a małe ilości. Unikajmy wody z plastikowych butelek, zostawmy je sobie tylko na wycieczki.

Ciekawą propozycją jest woda alkaliczna, o wysokim pH powyżej 7,5, czyli wysokim potencjale wodoru. Dobrze nawadnia, dotlenia, reguluje przemianę materii, opóźnia procesy starzenia, wzmaga odporność, pomaga w regeneracji komórek, przeciwdziała zmęczeniu, ujędrnia skórę. Można ją spotkać w popularnych supermarketach, jak również przyrządzić w domu za pomocą specjalnych filtrów, kapsułek lub odpowiednich proporcji cytryny i soli himalajskiej. Ją również należy pić małymi łykami, najlepiej na czczo. Nie powinno się nią popijać leków, bo może zmienić ich potencjał, ani posiłków, bo chwilowo obniża kwasowość żołądka, a to właśnie ten kwas wpływa na procesy trawienia. Wyrównuje za to pH organizmu zaburzone przez produkty mocno zakwaszające: kawę, herbatę, mięso i słodycze. Niech nas nie zmyli kwaśny smak cytryny, akurat ona ma odczyn zasadowy. Co ciekawe, woda alkaliczna nie jest polecana dzieciom poniżej trzech lat, osobom starszym i osobom, które bardzo zdrowo się odżywiają. Wody o pH powyżej 10 nie powinno się pić codziennie.

Najlepsze do nawodnienia są zupy (nieprzesolone) i woda z dodatkami. Lemoniadę zna każdy. Świetnie smakuje też woda z limonką, podobno niezła jest z truskawkami albo ogórkami. Myślę, że do dzbanka wody można wrzucić większość owoców, warzyw i ziół, a później poczekać, aż puszczą smak. Warto komponować smaki tak, żeby nie kłóciły się ze sobą. Mój melon pachniał w kuchni przez kilka dni, a teraz pachnie nim woda. Jest cudowna, nawet bez cytryny i bez słodkości.

meloNIADA

Składniki: 2 l filtrowanej wody | kilkanaście małych kostek melona | listki świeżej mięty

Sposób przygotowania: Wszystkie składniki umieszczamy w słoiku lub dzbanku, zamykamy, wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc.

  Idziemy nr 38 (881), 18 września 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter