19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W poście i od święta

Ocena: 0
3045
Szpinak coraz rzadziej kojarzy się z przykrym wspomnieniem z dzieciństwa. Jest warzywem uniwersalnym: można go podać zarówno na eleganckie przyjęcie, jak i codzienny bezmięsny obiad. – Szpinak polubiłem w czasach studenckich, bo dzięki niemu mogłem ugotować obiad w 15 minut. Wystarczyło wrzucić na patelnię mrożony szpinak, dodać ser feta i wymieszać z makaronem – opowiada Paweł Kuceł. Te inspiracje przekazał swojej żonie Kasi. W ich obiadowym menu nadal królują potrawy ze szpinakowym farszem, wzbogaconym o różne dodatki. – Podaję go z makaronem, jako składnik zapiekanek albo nadziewam nim naleśniki – mówi Kasia. Ona sama, zanim wyszła za mąż, raczej nie dbała o dietę. – Nawyki żywieniowe zmieniłam dzięki Pawłowi, który zaczął grymasić, że nie będzie jadł smażonego mięsa ani sałatki, w której jest tona majonezu – wspomina. – Na początku byłam zła, bo wydawało mi się, że zdrowe gotowanie jest bardziej pracochłonne. Ale kiedy zaczęłam o tym rozmawiać z koleżankami i przeglądać Internet w poszukiwaniu przepisów, wciągnęłam się. Właśnie tworzę naszą domową książkę kucharską.

Ważnym kryterium w wyborze potraw jest także niska cena. – Zauważyłam, że zdrowe jedzenie może porządnie nadszarpnąć domowy budżet, jeśli zacznie się kupować produkty „bio” i „eko” – przyznaje Kasia. – Na szczęście są sposoby, żeby tego uniknąć. Zakupy robimy raz w tygodniu, w dużych marketach, obowiązkowo zabierając ze sobą listę i kupując tylko to, co jest nam rzeczywiście potrzebne. Wcześniej dokładnie planuję, co będziemy jeść przez najbliższy tydzień. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas. Jeśli mam możliwość, gotuję obiad od razu na dwa dni.

Oprócz szpinaku jedzą przede wszystkim zupy kremy: marchewkową, brokułową, cebulową, kalafiorową. – W czasach kawalerskich sam co niedzielę gotowałem gar zupy, zamykałem w słoikach i codziennie zabierałem do pracy. Ale Kasia nie uznaje jedzenia tej samej zupy przez cały tydzień, więc teraz mam urozmaicenie – śmieje się Paweł.

ZAPIEKANKA SZPINAKOWA

Składniki: 200 g makaronu, 1 paczka szpinaku świeżego lub mrożonego (w liściach), 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 1 kulka sera mozzarella, 10 dużych pieczarek, pół puszki kukurydzy, 100 g śmietany 12%, 50 g sera żółtego, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Makaron ugotować w osolonej wodzie. Cebulę i czosnek drobno posiekać, zeszklić na patelni, następnie dodać pokrojone w plastry pieczarki. Kiedy się zarumienią, dodać szpinak i dusić kilka minut (mrożony do rozmrożenia, a świeży do rozpadnięcia się na kawałki). Następnie dodać pokrojoną w drobną kostkę mozzarellę, kukurydzę i śmietanę, cały czas mieszając, doprawić do smaku. Do naczynia żaroodpornego włożyć ugotowany makaron, polać farszem szpinakowym i posypać startym żółtym serem. Zapiekać ok. 10 min, do roztopienia sera.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 7 (490), 15 lutego 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter