7 maja
wtorek
Gizeli, Ludmily, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pradawne zboża

Ocena: 3.95
1135

fot. Barbara Wiśniowska

Ziarna pradawnej pszenicy znaleziono w wykopaliskach archeologicznych sprzed 17 000 lat p.n.e. Płaskurka była uprawiana w rejonie starożytnego Egiptu, Izraela, Mezopotamii i na Półwyspie Indyjskim, a do Europy dotarła ok. 3400 lat p.n.e. Ślady pierwotnych upraw samopszy znaleziono na terenie Turcji i Zakaukazia. Z biegiem czasu zaczęto uprawiać bardziej plenne odmiany pszenicy, które wyewoluowały właśnie z płaskurki. Ostatnio te pradawne ziarna wracają do łask i stają się modnym rarytasem. Nie bez powodu. Zawierają wprawdzie gluten, jednak znacznie rzadziej niż nowe odmiany wywołuje on nietolerancje pokarmowe – ze względu na lekkostrawność i czystość genetyczną. Co więcej: nie znoszą żadnych ulepszaczy w glebie, przez co wymagają tradycyjnej uprawy. Są dość odporne na grzyby i szkodniki, a także dobrze rozwijają się na glebach ubogich w substancje organiczne.

Pradawne pszenice zawierają od nowych więcej błonnika, karotenu, witaminy A i B, a także dużo fosforu, wapnia, żelaza oraz białka i aminokwasów, takich jak fenyloalanina, tyrozyna, metionina i izoleucyna, korzystnie wpływających na pracę układu nerwowego. Zostały przez specjalistów zakwalifikowane do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej. Mąka z płaskurki działa rozgrzewająco, wspomaga krążenie krwi i podnosi odporność.

Chciałam spróbować obu tych rodzajów mąki, gdyż źle reaguję na nowoczesną pszenicę i żyto, a z mąki bezglutenowej prawie nie sposób zrobić moich ulubionych naleśników i pierogów.

Płaskurka z pełnego przemiału jest pyszna, ładnie pachnie podczas pieczenia i ma lekko orzechowy smak. Bułki wyrastają z niej nieco mniejsze i po upieczeniu są twardsze, ale nie narzekam. Na razie kosztuje sporo, polecam ją jednak alergikom do ostrożnego próbowania. Mam nadzieję, że moda i popyt sprawią, że rolnicy chętnie w nią zainwestują, a konsumenci będą cieszyć się niższymi jej cenami.

BUŁKI Z PSZENICY PŁASKURKI

Składniki: 500 g mąki z płaskurki | 280 g wody | łyżeczka soli | łyżeczka miodu | 2 łyżeczki ziół dalmatyńskich | 15 g drożdży

Sposób przygotowania: Drożdże mieszamy z wodą i miodem, dodajemy łyżeczkę mąki i odstawiamy zaczyn na 15 minut. Następnie przesiewamy mąkę, łączymy wszystkie składniki. Wyrabiamy ciasto i formujemy z niego niewielkie bułki. Pozwalamy im rosnąć przez godzinę w ciepłym miejscu. Pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Idziemy nr 19 (810), 09 maja 2021 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 maja

Wtorek, VI Tydzień wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter