19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piana

Ocena: 0
785

Nie lubiłam jajek. Wmuszałam je w siebie pięć razy tygodniowo z coraz większą odrazą, bo na biologii w szkole kazali nam zapamiętać, że są zdrowe.

fot. Barbara Wiśniowska

Zaskoczeniem, ale i ulgą był dla mnie wynik badania nietolerancji pokarmowych. Już nie mogę i nie muszę… się zmuszać. Nie żal mi majonezu, nie żal mi bezy. Ciasta doskonale kleją się bez jajek, czasami dodaję do nich banany lub zaparzone siemię lniane. Lody też sklejam bananami.

Nie rozumiem tych alergików, którzy kupują sobie czarną sól o zapachu jajek, i powtarzam za poetą: „nie dla mnie takie rozkosze, bo ja jajek wprost nie znoszę”.

Wydarzyło się jednak coś, co skłoniło mnie do pokochania torciku bezowego. Można go zrobić… z niczego. Okazuje się, że woda po długotrwałym gotowaniu roślin strączkowych, którą zawsze wylewałam do zlewu, zawiera skrobię i ogromne ilości białka. Ubija się niemal identycznie jak białko jaja, choć nieco dłużej. Nazwano ją aquafabą i świat oszalał na jej punkcie. Stosują ją weganie, bariści i miłośnicy nowinek kulinarnych. Ratuje uczulonych na jajka. Największą jej zaletą jest, że praktycznie nic nie kosztuje. Da się z niej zrobić majonez i suflety czekoladowe. Jej jedna łyżka zastępuje żółtko, dwie – białko, a trzy – całe jajko. Jedna łyżeczka dostarcza 3-5 kcal i nie zawiera cholesterolu, zawiera za to wapń, żelazo i sód.

Gęstość zalewy można zwiększyć, ogrzewając ją. Tężeje jednak, gdy się schłodzi. Pachnie nieco inaczej niż jajka, co dla mnie jest zaletą. Przy kwaśnych owocach jednak nie czuć tego aromatu.

TORCIK BEZOWY Z AQUAFABY

Składniki

Ciasto: 250 g mąki ryżowej | 50 g mąki ziemniaczanej | 4 łyżki oleju kokosowego | 4 łyżki oleju z pestek winogron | 50 g cukru | 8 łyżek mleka sojowego

Wszystkie składniki miksujemy. Ciasto pieczemy w blaszce do tarty przez 25 minut w 180 st. C.

Nadzienie: Rozmrożone wiśnie odcedzamy z soku, posypujemy cukrem i układamy na cieście.

Beza: Chłodna zalewa z 1 puszki cieciorki (aquafaba) | 1/2 szklanki cukru pudru

Sposób przygotowania: Aquafabę ubijamy mikserem na sztywną pianę. Początkowo na niższych obrotach, które stopniowo zwiększamy. Powinna być tak sztywna, żeby nie wypaść, kiedy odwrócimy miskę. Wtedy powoli, po łyżeczce dodajemy cukier, cały czas mieszając. Wykładamy na wierzch ciasta i pieczemy jeszcze 2 godziny w 130 st. C.

Idziemy nr 18 (809), 02 maja 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter