19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykły koper

Ocena: 0
3447
Pierwsze skojarzenie z koprem włoskim to zwykle herbatka, którą zaparza się niemowlętom na kolkę. Nie każdy wie, że bulwy kopru, czyli fenkuły, są warzywem powszechnie używanym w krajach śródziemnomorskich, a ostatnio stają się modne także w Polsce. Można je podawać zarówno na surowo, jak i na ciepło: robić z nich zupy czy zapiekanki albo grillować. Oprócz ciekawego smaku i wielu wartości odżywczych koper ma też właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie i antynowotworowo, pomaga w trawieniu i łagodzi kaszel. – Często robię fenkuły podsmażane na maśle z dodatkiem sera – mówi Tomasz Anderszewski. – Przepis pochodzi od mojej siostry, która mieszka we Włoszech. Po raz pierwszy jadłem fenkuły właśnie u niej. My lubimy na nie mówić finocchio, bo tak nazywają się po włosku – wyjaśnia.

We Włoszech fenkuły często są używane jako dodatek do sałatek. – Moja siostra mówiła, że świetnie smakują w połączeniu z pomarańczą. Trzeba je tylko bardzo drobno pokroić, bo są twarde – mówi Tomasz. Dodaje, że surowe bulwy mają posmak anyżu, który nie każdemu odpowiada. Po ugotowaniu smak staje się łagodniejszy.

Ostatnio przyrządził smażony koper włoski z serem z okazji spotkania wielkanocnego w pracy, czym wzbudził uznanie koleżanek. Opracował nawet ilustrowaną instrukcję wykonania potrawy, żeby wysyłać ją znajomym, którzy proszą o przepis. – Fenkuły można bez problemu dostać na bazarku albo w supermarkecie. Przy kupowaniu trzeba zwracać uwagę, czy nie są brązowe od spodu – radzi Tomasz. – Przed jedzeniem trzeba je odpowiednio przygotować: odciąć zielone łodygi i dolną końcówkę, a potem pokroić każdą bulwę pionowo na ćwiartki. Jeśli zewnętrzne warstwy mają grube włókna, trzeba je usunąć, a następnie wykroić twarde części znajdujące się na dnie. Po tych zabiegach koper powinien się rozpaść. Wtedy wrzucam go do osolonej wody, gotuję, aż zrobi się miękki, obsmażam na maśle, a kiedy zbrązowieje, wlewam do niego szklankę ciepłego mleka i zagęszczam serem topionym w plasterkach. Do tego dodaję parmezan, pieprz i sól. Jest to dość sycąca potrawa, więc wystarcza jako drugie danie.

ZAPIEKANKA Z FENKUŁÓW

Składniki: • 3 fenkuły • 1 mała papryka • 300 g dyni • 1 cebula • 2 ząbki czosnku • ½ kg ziemniaków • 2 jajka • 150 g jogurtu naturalnego • 1 łyżka oleju • ½ łyżeczki bazylii • ½ łyżeczki ziół prowansalskich • ¼ łyżeczki ostrej papryki • sól • pieprz

Sposób przygotowania: Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie, wszystkie warzywa obrać i posiekać, cebulę i czosnek podsmażyć na oleju, dodać fenkuły i dusić ok. 15 minut. Dodać paprykę i dynię, dusić jeszcze 10 minut, doprawić. Wymieszać z pokrojonymi ziemniakami, przełożyć do naczynia żaroodpornego. Zalać jogurtem wymieszanym z jajkiem, solą i pieprzem. Zapiekać ok. 15 min w temp. 180 st.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska
Idziemy nr 18 (501), 3 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter