18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ciało

Ocena: 4.65
1160

Czy na pewno kochamy siebie i swoje ciało? Co znaczy kochać?

fot. Barbara Wiśniowska

„Moja szyjo ukochana! Opatulam cię od rana,
bo nie jesteś cudzą żmiją, ale jesteś moją szyją!”

                                                                       J. Twardowski

Wiersz próbuje nas przekonać, żeby kochać innych jak siebie samego, im też okręcić szalem szyję.

Czy na pewno kochamy siebie i swoje ciało? Co znaczy kochać? Chcieć dobra dla kogoś, być czułym i ciepłym, troszczyć się, wymagać, akceptować, dawać dobro. Słownik tłumaczy nawet: „Bardzo lubić, darzyć gorącym uczuciem”. Czy tacy jesteśmy dla siebie?

Ciało… Domek dla mojej duszy na czas ziemskiej wędrówki; niepowtarzalny, choć podobny do krewniaków. Świątynia Ducha Świętego. Czy mówię, że domek ulubiony – bo jedyny i tylko mój? Może pamiętamy o szaliku, ale poza tym patrzymy na swoje ciało z nienawiścią. Uważamy, że wszystko jest nie takie: za duży nos, za małe oczy, za proste włosy albo zbyt kręcone, fałdka na brzuchu… Może głodzimy się z nienawiści i myślimy, że po zrzuceniu dwóch kilogramów znowu będziemy siebie lubić, ale na pociechę zjadamy osiem czekolad?

Czy czujemy swoje ciało? Że jest głodne, że wzdęte po słodyczach, że boli gardło? Czy traktujemy je tylko jak środek transportu z łóżka do biura i w ogóle nie zwracamy na nie uwagi, aż lekarz oznajmi, że cudem uniknęliśmy śmierci?

Jak będziemy troszczyć się o innych, jeśli ani trochę nie kochamy siebie? Będziemy się nimi opiekować z pogardą, że są nie tacy: za grubi, za chudzi, za powolni, za szybcy… I będziemy ich zmuszać, żeby się zmienili. Tymczasem zmienić się można tylko z wielkiej miłości.

Co dobrego i przyjemnego zrobimy dziś dla swojego ciała?

MNIAMNIAMEK

Spód: 25–30 daktyli bez pestek | 200 g wiórków kokosowych | 3 łyżki oleju kokosowego
Masa: 250 g kaszy jaglanej | 750 g mleka kokosowego rzadkiego | 5 łyżek erytrolu lub miodu | łyżeczka oleju kokosowego | 50 g wiórków kokosowych | sok z cytryny
Polewa: 80 g masła orzechowego | 4–5 łyżek mleka kokosowego gęstego | 2 łyżki syropu pomarańczowego | pół łyżeczki imbiru

Sposób przygotowania: Kaszę moczymy przez dłuższy czas w wodzie z łyżeczką soku z cytryny. Cedzimy. Daktyle moczymy przez 15 minut we wrzątku. Miksujemy składniki spodu. Wałkujemy na blasze, chłodzimy w lodówce. Kaszę gotujemy w mleku kokosowym przez 15 minut. Od razu miksujemy wszystkie składniki masy i wylewamy na ciasto. Studzimy. Miksujemy składniki polewy. Jeśli jest twarda, dodajemy jeszcze mleczka. Rozprowadzamy po cieście. Chłodzimy kilka godzin w lodówce.

Idziemy nr 05/2023  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter