16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko blogi

Ocena: 0
900

Nie tylko oficjalne poradnie działające na uniwersytetach mogą stanowić znakomite źródło informacji o języku.

fot.pixabay.com/CC0

Przed tygodniem proponowałem Państwu zaglądanie na internetowe strony akademickich poradni językowych w poszukiwaniu informacji o polszczyźnie. Jednak nie tylko oficjalne poradnie działające na uniwersytetach (oraz ta chyba najbardziej znana, z Wydawnictwa Naukowego PWN) mogą stanowić znakomite źródło informacji o języku. W internecie znaleźć można naprawdę dużo kompetentnych i bogatych stron prowadzonych przez językoznawców, redaktorów oraz po prostu miłośników polszczyzny, niekoniecznie zawodowo związanych z pracą nad i z językiem.

Zacznijmy jednak od formy wypowiedzi nieco mniej, jak sądzę, znanej większości czytelników „Idziemy”. Mam na myśli blog, czyli formę raczej osobistą i wewnętrznie bardzo zróżnicowaną, z regularnymi wpisami. Wśród tysięcy blogów o różnej tematyce (popularne są zwłaszcza te dotyczące podróży, kulinariów, mody, polityki) jest też interesujący blog prowadzony przez prof. Henryka Dudę z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na stronie https://lingwistykon.wordpress.com/można znaleźć wiele ciekawych i aktualnych rozważań autora: np. wpis z 29 kwietnia poświęcił on refleksji nad tym, czy prawidłowa jest forma koronawirus, czy też koronowirus.

Ci z Państwa, którzy choć raz mieli w ręku tygodnik „Angora” na pewno z zainteresowaniem przeczytali w nim jakiś świetnie napisany tekst Macieja Malinowskiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jego autor, niegdyś po prostu miłośnik polszczyzny i laureat słynnego Ogólnopolskiego Dyktanda, a obecnie doktor habilitowany, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, od wielu lat prowadzi blog językoznawczy „Obcy język polski”. Jest to bardzo bogate źródło wiedzy na różnorakie tematy językoznawcze. Autor jest niezwykle dociekliwy, często wskazuje na rozbieżności i po prostu błędy w powszechnie znanych źródłach językoznawczych, przekonująco dowodzi, że wiele z obowiązujących rozstrzygnięć normatywnych nie ma uzasadnienia.

Blogi, wymagające regularnych wpisów, nie są zbyt popularne wśród językoznawców. Wielu z nich prowadzi natomiast swoje strony internetowe. Część z nich to strony oficjalne i czysto informacyjne, część jednak ma nieco inny charakter. Należy do nich np. strona prof. Mariana Bugajskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Oprócz informacji i materiałów dla studentów, kopii niektórych artykułów naukowych i omówienia książek autora jest tam dział pod wszystko mówiącym tytułem „Pytania”. Każdy może zadać tam pytanie dotyczące poprawności językowej, na które prof. Bugajski udziela odpowiedzi, które są na stronie archiwizowane.

Jak już wspomniałem, poradnictwem językowym i popularyzacją wiedzy o polszczyźnie w internecie zajmują się nie tylko naukowcy. Ciekawą stroną jest – ostatnio wznowiona po dłuższej przerwie – strona pod żartobliwym tytułem „Kulturystyka języka”. Jej charakter najlepiej wyjaśni wpis autora: Tak oto przyszło mi na stare lata zostać blogerem. Będę pisał o języku. Dlaczego? Jest w internecie wiele poradni językowych, serwisów i blogów, stron na FB i kanałów na FB poświęconych językowi. Czasem nawet blogerka lajfstajlowa – polonistka z wykształcenia – poucza czytelniczki i czytelników, co mówią lub piszą źle, i załamuje ręce nad ludźmi, którzy nie znają własnego języka. Sam polonistą nie jestem (ani tym bardziej blogerką lajfstajlową, smuteczek), ale jako tłumacz żyję z posługiwania się słowem i dlatego interesuje mnie język, opinie na jego temat i regulacje, które go dotyczą. Mam przy tym wrażenie, że dostępne w internecie porady i informacje często są na jedno kopyto: ograniczają się do zreferowania odpowiedniego hasła w słowniku lub poradniku, ale brakuje w nich wielu istotnych faktów, zastanowienia się i spojrzenia na język taki, jaki jest. A ja chciałbym trochę podociekać, powęszyć, poskrobać rozmaite zalecenia i przepisy i zobaczyć, co się pod nimi kryje.

Idziemy nr 21 (761), 24 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter