28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Końskie zaloty

Ocena: 5
847

Kiedyś mówiono „końskie zaloty”, „upierdliwie zakochany”. Dziś z angielskiego to stalking.

fot. pexels.com

Chłopak lekko dziwny okazywał się bardzo pomocny w prowadzonych przeze mnie działaniach pomocowych. Kiedy jednak się okazało, że jego gorliwość wynika z zakochania we mnie, zdystansowałam się. Jestem mężatką. Ponieważ zrobił się wtedy namolny, całkiem zerwałam znajomość. Wtedy zaczął być bardzo uciążliwy, przesyłać kilkanaście albo kilkadziesiąt SMS-ów dziennie, zaczął przychodzić wszędzie tam, gdzie pomagam. Nie chcę skrzywdzić chłopaka, bo okazał się chory, lecz też nie wiem, jak postępować z zaburzonymi psychicznie…

Pacjenci obciążeni chorobą psychiczną rzadko bywają niebezpieczni. Najczęściej zagrażają sobie. To ludzie tzw. zdrowi reagują na objawy choroby lękiem, ucieczką lub agresją. Najczęściej to zdrowi dokuczają chorym. Chorzy zdrowym dużo rzadziej.

Przykładem tej drugiej sytuacji jest doświadczone przez Panią nękanie. Kiedyś mówiono „końskie zaloty”, „upierdliwie zakochany”. Dziś z angielskiego to stalking. Kiedy stalker staje się bardzo uciążliwy, możemy wezwać na pomoc prawo. „Uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej”, które „wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność” (art. 190a par. 1 kk) zakłada karę pozbawienia wolności do lat trzech. Stalker, czyli nękający, chce zdobyć lub odzyskać wybraną osobę. Może też próbować zemścić się na niej, choć nawet w zemście jest „zakochany”. Chodzi mu o utrzymywanie kontaktu z obiektem jego uczuć.

Współczuję Pani. Okazując dobro ludziom, jest Pani narażona na przykre sytuacje. Jak postępować? Po pierwsze, informować najbliższych, nie być samą z problemem. Nawet kosztem złej opinii o stalkerze trzeba chronić siebie.

Po drugie, nie należy odpowiadać na jego wiadomości, nie przyjmować prezentów. Jeśli jakaś odpowiedź jest konieczna, bo na przykład stalker bez Pani zgody włączył się do jakiejś akcji pomocowej, trzeba tę odpowiedź odsunąć w czasie – o dzień, dwa. Nie wolno wchodzić w emocjonalny taniec stalkera. Odpowiadanie SMS-ami, mailami ze złością trzyma raczej stalkera w poczuciu oczekiwanej bliskości. Trzeba mu konsekwentnie okazywać obojętność.

Gdyby stalker był uparty, zbierajmy dowody. Jako dowód na nękanie można przedstawić wydruki wiadomości SMS, e-mail, screeny z Facebooka. Zebrane materiały będzie można przekazać policji czy sądowi. Stalker odpuści, kiedy przykrości związane z jego „zakochaniem” będą większe niż uroki „zakochania”. Dla stalkera nie trzeba być miłym.

Idziemy nr 25 (868), 19 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter