28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znowu bez konsultacji

Ocena: 0
2765
Rozpoczęcie budowy Szpitala Południowego wiosną przyszłego roku zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Nowa placówka ma być zlokalizowana na warszawskim Ursynowie u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego oraz Indiry Gandhi. Będzie sąsiadowała z Centrum Onkologii i Instytutem Hematologii. Ale czy to na pewno dobre sąsiedztwo i przemyślana lokalizacja? Onkolodzy wystosowali już list otwarty do premier Ewy Kopacz, kwestionujący planowaną lokalizację Szpitala Południowego.

Na działce o powierzchni 17 230 m² ma powstać szpital miejski dla Wilanowa i Ursynowa, złożony z trzech budynków, na 288 łóżek. Na dachu części A przewidziano lądowisko dla helikopterów. To właśnie w tym gmachu ma znaleźć się Izba Przyjęć, laboratoria oraz przychodnie szpitalne z poradniami m.in.: ginekologiczno-położniczą, kardiologiczną, chirurgiczną czy diabetologiczną. W części B będzie zlokalizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, stacja dializ, kaplica szpitalna, blok operacyjny oraz m.in. Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii, Oddział Ginekologii i Patologii Ciąży czy Chorób Wewnętrznych. W budynku C przewidziano zaś m.in. bank krwi, oddział dziecięcy i psychiatryczny. W projekcie obiektu uwzględniono również parking podziemny o 2 kondygnacjach z 362 stanowiskami, a także parking naziemny z 38 miejscami parkingowymi. Wjazd parkingu podziemnego zaplanowano od ul. Pileckiego, a wyjazd od ul. Gandhi oraz niezależny wjazd i wyjazd dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W projekcie uwzględniono także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, np. wydzielone miejsca postojowe, odpowiednie ukształtowanie terenu oraz strefy wejściowe. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2018 rok. Prawdopodobnie budowa placówki oraz jej wyposażenie może kosztować nawet 400 mln zł.

Nie wszystkim odpowiada jednak planowana lokalizacja lecznicy. Według onkologów wzniesienie nowego obiektu będzie kolidowało z konieczną rozbudową istniejących już dwóch sąsiadujących instytutów. W odpowiedzi na ogłoszony przetarg na budowę nowej lecznicy 9 października dyrekcja Centrum Onkologii wystosowała list otwarty do premier Ewy Kopacz w tej sprawie. Petycję podpisało aż 32 specjalistów. – Prosimy o wstrzymanie decyzji podjętej przez Prezydenta Miasta Stołecznego Hannę Gronkiewicz-Waltz dotyczącą budowy Szpitala Południowego – apelują onkolodzy. – Z niepokojem przyjęliśmy decyzję o uzyskaniu zezwolenia na budowę planowanej inwestycji. Przede wszystkim dlatego, że podjęta ona została bez jakichkolwiek konsultacji z przedstawicielami zainteresowanych środowisk medycznych, ale nie tylko. Pragniemy podkreślić, że nie negujemy potrzeby budowy szpitala dla południowych dzielnic Warszawy, jednak jesteśmy zmuszeni zakwestionować plany jego lokalizacji – czytamy w liście do nowej pani premier. Przez planowaną budowę Szpitala Południowego, pomimo coraz większej zachorowalności na nowotwory, rozbudowa Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii nigdy nie mogłaby dojść do skutku. A tym samym przyjęcie tak dużej ilości pacjentów we wspomnianych placówkach specjalistycznych nie byłoby możliwe.

Specjaliści zwracają również uwagę na wciąż nierozstrzygnięte kwestie prawne działki, na której miałaby powstać lecznica. Ale jak się okazuje, to tylko część przeszkód. Pojawiają się również trudności związane z niedostosowaną infrastrukturą. – Na terenie planowanej budowy Szpitala Południowego znajdują się ujęcia głębinowe wody dla obu Instytutów, wewnętrzne drogi dojazdowe, elementy zasilania energetycznego, część sieci wodociągowej, odprowadzanie kanalizacji deszczowej, tereny zieleni dla pacjentów wraz z zadrzewieniem, ciągi piesze, parkingi obu Instytutów – piszą w proteście onkolodzy. Następną niedogodnością jest niedostateczna baza parkingowa utrudniająca dostęp do szpitala i Instytutów oraz niedostosowanie natężenia ruchu do potrzeb nowego szpitala. Onkolodzy w liście otwartym do premier Ewy Kopacz proszą o ponowną analizę koncepcji i rozważenie zmiany dotychczasowej lokalizacji na bardziej przyjazną wszystkim użytkownikom. Ale czy apel do władz pomoże?

Korzystałam z: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/przetarg-na-szpital-po-udniowy-og-oszony

Paulina Jabłońska
fot. Paulina Jabłońska

Idziemy nr 44 (476), 2 listopada 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter