16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmieni się cały skład PKW

Ocena: 0
1573
Wszystkich dziewięcioro sędziów Państwowej Komisji Wyborczej już odeszło bądź w najbliższym czasie odejdzie ze swoich stanowisk. W piątek złożenie rezygnacji zapowiedziało sześcioro z nich.
20141122 10:43 mz na pods. PAP
fot. PAP/Leszek Szymański
 
Problemy z systemem informatycznym PKW doprowadziły do tego, że głosy oddane w niedzielnych wyborach samorządowych trzeba liczyć ręcznie. Wciąż nie znamy oficjalnych wyników głosowania, a te, które już podano, odbiegają znacznie od wyników sondażu exit poll opublikowanego tuż po zakończeniu wyborów.

Jako pierwszy rezygnację złożył w środę powołany przez PKW szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. Jak wyjaśnił, powodem jest poczucie odpowiedzialności za organizację wyborów. Czaplicki przestanie pełnić swoją funkcję po ogłoszeniu oficjalnych wyników II tury (odbędzie się ona 30 listopada).

Wczoraj dymisję na ręce prezydenta RP złożył przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Bronisław Komorowski ją przyjmie – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Odejście zapowiedział także sędzia Stanisław Zabłocki. Już w czwartek poinformował o tym Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, czyli instytucji, która delegowała go do PKW. W piśmie przekazanym prof. Małgorzacie Gersdorf sędzia Zabłocki ujawnił, że decyzję tę podjął "w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych". Dodał, że według jego najlepszej wiedzy PKW "nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu".

Wiceprzewodniczący PKW sędzia Stanisław Kosmal odszedł z powodu ukończenia 70 lat. Zastąpił go sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz.

Na piątkowym posiedzeniu decyzję o rezygnacji podjęło pozostałych sześciu członków PKW: zastępca przewodniczącego Andrzej Kisielewicz, Bogusław Dauter i Antoni Włodzimierz Ryms (wszyscy trzej to sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego), Maria Aleksandra Grzelka (sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku) oraz Andrzej Mączyński i Janusz Niemcewicz (sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku).

Powodów ich podania się do dymisji nie podano. Rezygnacje z członkostwa w PKW złożą wraz z ogłoszeniem wyników II tury wyborów samorządowych.

Działalność PKW reguluje Kodeks wyborczy. W jej skład wchodzi trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, trzech sędziów Sądu Najwyższego wskazanych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, oraz trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazanych przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Członków PKW powołuje Prezydent RP.

Wygaśnięcie mandatu członka PKW następuje wskutek zrzeczenia się przez niego członkostwa, podpisania przez niego zgody na kandydowanie na Prezydenta Rzeczypospolitej, posła, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego, jego śmierci, ukończenia 70 lat przez członka Komisji będącego sędzią w stanie spoczynku lub odwołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej na uzasadniony wniosek prezesa, który wskazał sędziego jako członka Komisji.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter