19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głosujemy 16 listopada

Ocena: 0
1086
Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w sprawie najbliższych wyborów samorządowych. Odbędą się one 16 listopada. Tam, gdzie potrzebna będzie druga tura głosowania na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, wyborcy ponownie udadzą się do urn 30 listopada.
20140821 13:19 mz na podst. PAP, TVN24
fot. PAP/Radek Pietruszka

Kampania wyborcza rozpocznie się formalnie z dniem publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw – 27 sierpnia – poinformowała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W wyborach samorządowych wybranych zostanie ok. 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Koszt ich przeprowadzenia wyniesie ok. 200 mln zł.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów samorządowych wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad (w tym roku jest to 21 listopada). Zadaniem Prezesa Rady Ministrów jest zarządzenie wyborów i przygotowanie kalendarza wyborczego.

Partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych do 8 września. Od dnia, w którym Państwowa Komisj Wyborcza wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia, możliwe będzie rozpoczęcie agitacji wyborczej i zbierania podpisów.

Do 7 października komitety muszą przedstawić listy kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. W czterech ostatnich przypadkach wśród kandydatów z danej listy nie może być mniej niż 35 proc. kobiet albo mężczyzn. W wyborach do rady gminy startować mogą obywatele krajów całej Unii Europejskiej, o ile mieszkają na stałe na terenie danej gminy.

Kandydatów do objęcia stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów miast komitety mogą zgłaszać do 17 października. Jeżeli zostanie zgłoszony tylko jeden kandydat lub nie będzie żadnego, możliwy będzie wyznaczenie dodatkowego terminu. Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Możliwe jest jednoczesne kandydowanie na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

27 października mija termin zgłaszania przez osoby niepełnosprawne chęci głosowania korespondencyjnego. Ta grupa wyborców oraz osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat, mają też prawo do wyznaczenia pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do 7 listopada.

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 14 listopada o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania.

Wybory odbędą się w niedzielę 16 listopada w godz. 7:00-21:00.

Do ewentualnej drugiej tury w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (30 listopada) przechodzi dwóch kandydatów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter