29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wrogowie wśród swoich

Ocena: 0
2102
W zbrodniczej ideologii komunizmu wrogów szukano nie tylko wśród „obcych elementów”, ale także wśród swoich towarzyszy, których oskarżano o to, że tylko podszywają się pod działaczy partii. Wzorce czystek czerpano z Moskwy.
Najnowsza książka dr. Roberta Spałka, głównego specjalisty w Referacie Badań Naukowych Instytutu Pamięci Narodowej, jest owocem kilkuletnich badań autora w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN – Struktury i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jak przyznaje autor, jego celem był opis walki wewnętrznej w komunistycznym systemie władzy. „W opracowaniu tym nie zamierzam dekonstruować paradygmatu ofiar systemu komunistycznego w polskiej historii współczesnej. Książka nie daje podstaw do tego typu przewartościowań, nie ma więc w niej mowy o relatywizacji, stawianiu fałszywej symetrii czy o jakiejkolwiek próbie zrównania cierpienia tysięcy ofiar komunizmu w Polsce z losem, który stał się udziałem niektórych współtwórców i budowniczych systemu komunistycznego (totalitarnego)” – zastrzega autor.

Zwraca też uwagę, że ideologia komunistyczna nieustannie związana była z walką z „wrogami, którzy byli wszędzie”, a czystki stanowiły nieodzowną cechę systemu. Można było zajmować bardzo ważne stanowiska państwowe, a mimo to z dnia na dzień stać się więźniem systemu.

Generał Marian Spychalski, jeden z najbliższych współpracowników towarzysza „Wiesława”, czyli Władysława Gomułki, został aresztowany w 1950 r., kiedy był wiceministrem obrony narodowej. Przez pięć lat – bez procesu i formalnego aktu oskarżenia – więziony był na Rakowieckiej, w karcerze lub w wilgotnej celi. W pierwszych miesiącach do karceru posyłany był nago. Nie miał wiadomości o rodzinie, nie dostarczano mu prasy, a „klawisze” mieli zakaz rozmawiania z nim. Śledczych interesowały przede wszystkim jego relacje z Gomułką, ale także stosunki rodzinne. Autor cytuje fragment przesłuchania i słowa Spychalskiego: „Przyrzekam, że wszystko powiem, co tylko będę pamiętał, a jeśli czegoś nie pamiętam, to proszę mi powiedzieć, a ja na pewno się przyznam”.

Spychalski, któremu później odwdzięczy się Gomułka, mianując go ministrem obrony narodowej i marszałkiem (1957-1968), a następnie (1968-1970) przewodniczącym Rady Państwa, jest tylko jednym z wielu szerzej omówionych bohaterów książki. Sporo miejsca autor poświęca też samemu Gomułce, aresztowanemu w Krynicy przez ppłk. Józefa Światłę na polecenie Bolesława Bieruta. Jego potraktowano znacznie łagodniej, umieszczając jedynie w strzeżonej w willi w Miedzeszynie.

Jest też wiele innych sylwetek ludzi, którzy uwierzyli w komunistyczny raj na ziemi. Okazał się dla nich piekłem.


Robert Spałek, „Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956”, Instytut Pamięci Narodowej i wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa, Poznań, 1134 s.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 30 (513), 26 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter