20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: pogrzeb prof. Jerzego Regulskiego

Ocena: 0
3209
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się pierwsza część uroczystości pogrzebowych prof. Jerzego Regulskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, senatora, doradcy prezydenta ds. samorządu, współtwórcy reformy samorządowej.
20150219 15:34
kos (KAI) / Warszawa, mz
fot. PAP/Jakub Kamiński
 
Mszy świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił biskup polowy WP bp Józef Guzdek. – W sercach wielkiej rzeszy ludzi na zawsze pozostanie wdzięczność za Twoje dokonania – dziękował zmarłemu 12 lutego w Warszawie profesorowi.

W ostatnim pożegnaniu prof. Regulskiego uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Byli także krewni i przyjaciele zmarłego, parlamentarzyści, współpracownicy i przedstawiciele władz samorządowych wielu miejscowości. Obecni byli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, posłowie, senatorowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz mieszkańcy stolicy.

Przed trumną z ciałem prof. Regulskiego złożony został order Orła Białego, wręczony mu przez Bronisława Komorowskiego w 2012 r.

– Dziękujemy Bogu za to, że dał nam Jerzego Regulskiego. Za wszelkie dobro, którego dokonał, przede wszystkim za jego miłość oraz oddanie rodzinie i Polsce. Był dobrym mężem, ojcem, profesorem, dyplomatą i ministrem. Służył Ojczyźnie i narodowi polskiemu. Polecamy go Miłosierdziu Bożemu, aby mógł cieszyć się teraz pełnią życia i udziałem we wspólnocie świętych w niebie – powiedział na początku Eucharystii abp Migliore.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że prof. Regulski należał do pokolenia, które w życiu kierowało się najwyższymi wartościami. Podkreślił, że odznaczał się wiernością Bogu, realizowaną na różnych płaszczyznach ludzkiej aktywności i odpowiedzialności, która zawsze wiąże się z poświęceniem i ofiarą. – Wolność była dla niego tak cenna, tak niezbędna do życia, że nie tylko o niej marzył, lecz walczył o nią i bronił jej z narażeniem swojego życia – mówił.

Biskup polowy podkreślił, że życie w okresie Polski Ludowej wymagało wiele poświęcenia, ale i w tym okresie prof. Regulski „nie kłaniał się okolicznościom”. – Oparciem dla niego było życie małżeńskie i rodzinne. Siły i najgłębsze motywacje do wiernej służby Bogu i Ojczyźnie czerpał z wiary. Nosząc w sercu ewangeliczne przesłanie: „Ku wolności wyzwolił nas Chrystus” zawsze był sobą. Tego ideału nigdy nie zdradził – podkreślił hierarcha.

Ordynariusz wojskowy przypomniał o dziele życia prof. Regulskiego, jakim była praca nad reformą samorządową. – Był przekonany, że (…) tylko na tej drodze można będzie przełamać monopol totalitarnego państwa i sprawić, aby mieszkańcy naszej Ojczyzny w coraz większym stopniu sami dokonywali wyborów i decydowali o swoim „być” i „mieć”; aby w ten sposób stali się odpowiedzialni za swoje małe ojczyzny – powiedział.

Biskup Guzdek podkreślił, że liturgia pogrzebu śp. prof. Jerzego Regulskiego jest szansą, aby wyrazić wdzięczność wobec szlachetnego człowieka, patrioty a nade wszystko twórcy reformy samorządowej w naszym kraju. – On nie narzekał, że jest „pod górę”, nie załamywał się, ale wytrwale zmierzał na szczyt, do celu, jaki sobie wyznaczył. Niech ta Msza święta stanie się pieśnią uwielbienia Boga za Jego życie i dokonania – powiedział.

Eucharystię z abp. Migliore i bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego: ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk, kapelan prezydenta oraz ks. ppłk Władysław Kozicki, proboszcz katedry polowej, a także o. Marek Sokołowski SI, z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, parafii profesora Regulskiego.

Żegnając zmarłego, prezydent Komorowski podkreślił, że w osobie profesora skupia się historia 25-lecia polski samorządnej. – Dziś, kiedy obchodzimy 25-lecie Polskiej samorządnej, kiedy w każdym miejscu Ojczyzny przypominamy zasługi samorządu dla rozwoju gminy, miasta, regionu, powiatu i całej Polski, powinna być choć odrobina pamięci o tym, że każdy sukces, każde osiągnięcie, każdy element rozwoju Polski samorządnej to w jakiejś mierze hołd złożony pamięci i pracy prof. Jerzego Regulskiego – powiedział

Bronisław Komorowski powiedział, że współpraca z prof. Regulskim była dla niego wielkim honorem. – Było dla mnie wielkim zaszczytem, że mogłem w imieniu całej Polski podziękować mu za dokonania wręczając Order Orła Białego – powiedział.

Prezydent Komorowski podkreślił, że prof. Regulski był człowiekiem głębokiej „wiary w Boga, wiary w siłę Polski, w siłę Polaków – obywateli i głębokiej wiary w moc oraz znaczenie polskiego państwa”. – Składając wszystkim (...) wyrazy współczucia, ale jednocześnie dzieląc się radością z dokonań pana prof. Jerzego Regulskiego, chciałbym z głębokim przekonaniem, z całego serca powiedzieć to, co zwykle mówi się w takich chwilach. Profesor Jerzy Regulski dobrze zasłużył się Polsce – powiedział prezydent.

Słowa pożegnania prof. Regulskiego skierował także były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień.

Po Mszy świętej trumna z ciałem prof. Regulskiego została w asyście honorowej wyprowadzona na cmentarz na Starych Powązkach.

Jerzy Regulski urodził się w 1924 roku w Zarybiu pod Warszawą. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. W latach 1945-46 został uwięziony za działalność w niepodległościowych organizacjach studenckich. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1963 r. i 1969 r.). Otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych w 1974 r., a w 1983 roku tytuł profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych. W latach 1975-89 r. był profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1981-92 Polskiej Akademii Nauk.

Był inicjatorem i organizatorem badań nad odbudową samorządu terytorialnego (1981-1988); członkiem Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość (1978-1982 oraz od 2007 r.), członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie (1988-1990), współprzewodniczącym zespołu ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu (1989 r.), senatorem I kadencji (1989-1991), pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1989-1991), ambasadorem, stałym przedstawicielem RP przy Radzie Europy (1992-1997), przewodniczącym Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa (1998-1999), członkiem Narodowej Rady Integracji Europejskiej (2000-2004), a także wielu innych rad i komitetów, m. In. ekspertem Banku Światowego. Od 2010 pełnił funkcję społecznego doradcy prezydenta RP ds. samorządu.

Prof. Regulski był gościem ponad 80 uniwersytetów zagranicznych, na których wykładał problematykę związaną z organizacją i funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Uczestniczył w pracach nad reformami samorządowymi w wielu krajach Europy Południowej, Wschodniej i Azji Centralnej.

Był współzałożycielem i do śmierci prezesem Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz profesorem Wyższych Szkół Administracji Publicznej w Białymstoku i Szczecinie.

Otrzymał tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Roskilde (Dania). W 1999 roku otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku prezydent Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. Był też obywatelem honorowym m. In. Warszawy, Jeleniej Góry i Podkowy Leśnej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter