29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MSZ: "biała księga" to było właściwe zaprezentowanie polskich reform

Ocena: 0
2105

"Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform – ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE.

Na środowym briefingu szef MSZ został zapytany o to, że było wiele zastrzeżeń do "białej księgi" i czy będzie jakiś inny rodzaj polskiej odpowiedzi na wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące reformy systemu sądownictwa.

– Myślę, że "biała księga" to było właściwe zaprezentowanie polskich refom. To, co ona wnosi, to pokazanie ich na tle rozwiązań w innych państwach – powiedział Czaputowicz.

Jak podkreślił, "chodzi nam o wskazanie, że są rozwiązania w Europie, do których Komisja Europejska nie zgłasza żadnych uwag". – Myślę, że pokazanie naszej reformy na tle rozwiązań w innych państwach było posunięciem właściwym, bowiem nasz system reformy sądownictwa mieści się w tym, co jest rozumiane pod pojęciem pewnych standardów obowiązujących w UE – powiedział szef MSZ.

Czaputowicz przywołał jako przykład sposób powołania członków do KRS, który – jego zdaniem – jest podobny w Hiszpanii i w Polsce. Jak dodał, w Polsce członków do KRS wybiera Sejm większością 3/5 głosów, a w Hiszpanii 2/3 głosów.

Według niego, dochodzące sygnały wskazują, że "biała księga" osiągnęła zamierzony cel, czyli przybliżyła te reformy. – Jesteśmy gotowi i taka deklaracja padła, jeszcze dalej dyskutować z poszczególnymi państwami rozwiązania, które tam są – zapewnił Czaputowicz.

Ocenił, że z perspektywy KE, które zgłasza swe rekomendacje, "to jest odpowiedź być może niezadowalająca", bowiem oczekuje się wprowadzenia pewnych konkretnych rozwiązań. – Nasza odpowiedź na rekomendacje KE przekazana wczoraj wychodzi z tego założenia, że to, co jest w "białej księdze" jest właściwe, ten system jest zgodny ze standardami – podkreślił Czaputowicz.

Szef MSZ stwierdził, że trudno jest zmieniać system sądownictwa, "kiedy on jest wprowadzany w życie". – Nie wykluczam, że w pewnej perspektywie będzie można dokonać oceny poszczególnych rozwiązań i ich skuteczności. Chodzi o to, żeby system sądownictwa był rzeczywiście niezależny i efektywny – powiedział.

Stwierdził, że "być może niektóre rozwiązania można by poprawić, jest to normalny tryb pracy parlamentarnej". – Jesteśmy gotowi razem z Komisją analizować funkcjonowanie tego systemu – powiedział szef MSZ. Podkreślił, że premier Morawiecki w czwartek spotka się z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem i "będzie dyskutował na ten temat".

Czaputowicz poinformował, że złożył również zaproszenie do złożenia kolejne wizyty w Warszawie przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa po – jak dodał – dokładnym zapoznaniu się przez KE z polską odpowiedzią na rekomendacje.

We wtorek rząd przekazał KE odpowiedź na rekomendacje KE ws. prowadzonej procedury dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Z odpowiedzi, do których dotarła PAP wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości i odrzuca zarzuty stawiane przez KE, ale jest gotowy do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.

"Polska zwraca się do Komisji o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji. Strona polska wyraża gotowość do wspólnej ewaluacji z Komisją Europejską rezultatów przyjętych rozwiązań" – czytamy w piśmie. Władze w Warszawie deklarują też chęć kontynuowania dialogu z KE, by wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

W przyjętych w grudniu 2017 r. zaleceniach, po uruchomieniu procedury z art. 7.1. unijnego traktatu, Komisja wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewnienia, aby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

W odpowiedzi na prowadzoną przez KE procedurę polski rząd przedstawił "białą księgę", w której tłumaczy sens reform wymiaru sprawiedliwości i przywołuje przykłady zbliżonych do polskich rozwiązań dot. wymiaru sprawiedliwości.

Wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE oświadczył, że KE oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności. Ocenił, że "biała księga" nie zawiera tych odpowiedzi. Jak zaznaczył Timmermans, procedura z art. 7 będzie kontynuowana.

Po spotkaniu wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że dyskusja miała charakter "bardzo ogólny" i zapewnił, że polski rząd jest gotów do dyskusji na temat "białej księgi", jeśli pojawi się taka potrzeba.

Monika Kielesińska, Mateusz Roszak (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter