16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Mocni w Europie

Ocena: 0
515

W „Salonie Dziennikarskim” w sobotę 25 marca tematami były szczyt Unii Europejskiej w Rzymie, działania opozycji i korespondencja Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem. Audycję prowadził Michał Karnowski.

fot. PAP/EPA/EU / ETIENNE ANSOTTE / HANDOUT

 

Anita Gargas

Walka o lepszą Europę

Deklaracja Rzymska to nie tylko PR-owy dokument. Będzie miała wpływ na późniejsze decyzje, podpisywane traktaty. Widać od dłuższego czasu, że kraje „starej Unii” próbują narzucać ton krajom przyjętym później, pozbawiać je wpływu na najważniejsze decyzje. Polski rząd od początku przyjął postawę walki. Pokazuje, że tym razem kraje „starej Unii” mają do czynienia z twardym zawodnikiem, który nie pozwoli na to, aby dzielić Europę na lepszych i gorszych.

Również papież Franciszek zwrócił uwagę na braki w myśleniu o idei europejskiej. Jaką kulturę życia proponuje UE? Zapomnieli przywódcy unijni, zwłaszcza ci, których nazywamy „eurokratami”, że z tą ideą powinien łączyć się przekaz dotyczący chrześcijańskich wartości i podstaw, które legły u początków UE. Papież zauważył też, że instytucje europejskie oderwały się zupełnie od tego, czego oczekują sami Europejczycy.

 

Konrad Kołodziejski

Kto chce do UE?

Narracja opozycji mówi, że rząd wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej. To absolutne kłamstwo, wyraźna próba nakłonienia Polaków do sprzeciwu wobec władzy. Rząd ewidentnie stara się budować podmiotowość Polski. Gdyby udało się pokazać to Polakom, przypomnieć choćby, że ugrupowania, które dziś są u władzy, w latach 90. jako pierwsze dopominały się uczestnictwa Polski w strukturach europejskich! Nie mówili o tym wtedy Tadeusz Mazowiecki czy Bronisław Geremek, ale mówił Jarosław Kaczyński.

Im bardziej podmiotowo Polska postępuje na arenie unijnej, tym większe są szanse, że nie będzie osamotniona. Pozostałe, mniejsze państwa, dla których wcale nie jest korzystna Europa różnych prędkości, przyglądają się temu, co robi „duży średniak”. Jeżeli Polska zacznie być traktowana podmiotowo przez stolice „rdzenia” Unii, jest szansa, że wokół niej skupią się mniejsze państwa. Jeżeli zaś prowadzić będziemy taką politykę, jaką proponuje Grzegorz Schetyna – podpisujemy wszystko bez względu na treść – to nie mamy żadnej nadziei, że państwa takie jak Czechy, Słowacja czy Litwa pójdą za Polską. Bo jaki jest sens iść za krajem, który wykonuje polecenia z Berlina?

 

Marek Markiewicz

Potrzebne nowe twarze

Półtora roku rządów PiS to okazja do podsumowania. Zaczyna się debata o siłach, które mają pociągnąć obóz rządowy dalej. Patrzę na to, jak występują: pani premier – jestem bardzo zadowolony; pan prezydent – mam poczucie niedosytu; minister Witold Waszczykowski... Czas pokazać nową twarz tych zmian, o których informacje nie do końca docierają do ludzi. Największym wrogiem obecnego rządu jest jego propaganda i sposób pokazywania sukcesów – po prostu zły.

 

Piotr Semka

Prezydent lekceważony?

Jeżeli prezydent i minister obrony narodowej muszą się komunikować za pomocą publicznych listów, to znaczy, że jest niedostatek komunikacji. Odnoszę wrażenie, że prezydent – zwierzchnik sił zbrojnych – czuje, że brakuje mu informacji, że nie ma wpływu. Źle to wróży. Szczególnie źle przyjmuje tę sytuację elektorat PiS, który widzi, że w poczuciu wielkiej pewności siebie uczestnicy gry zapominają o skali zagrożenia. Takie rzeczy powinno się rozstrzygać na bardzo częstych spotkaniach.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter