28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rząd i Episkopat przygotowują się do wizyty papieża Franciszka

Ocena: 0
3509
Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 roku oraz Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedzieli dziś przedstawiciele rządu i Episkopatu. 2014-12-17 18:10
lk, tk / Warszawa (KAI), sg


Już w pierwszym kwartale przyszłego roku rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym Komitetem Organizacyjnym papieskiej pielgrzymki.

Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w siedzibie sekretariatu KEP w Warszawie. Obydwaj współprzewodniczący Komisji – min. Andrzej Halicki (PO) i abp Sławoj Leszek Głódź – podkreślali dobrą atmosferę rozmów.

Min. Halicki przypomniał, że nadchodzący rok będzie okresem przygotowań do wizyty papieża w Polsce oraz do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przede wszystkim zaś, jak dodał, do wielkiego przedsięwzięcia organizacyjnego, jakim będą Światowe Dni Młodzieży.

– Nie jest to już wizyta, do której byliśmy przyzwyczajeni za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ona ma inną rangę logistyczną – zaznaczył abp Głódź. Jego zdaniem, będzie to „wielkie wyzwanie także w wymiarze organizacyjnym”. – Ćwierć miliona ludzi od 18. do 35. roku życia najpierw musi być przyjęta w terenie, w diecezjach, a później w Krakowie spodziewane jest do 2 mln pielgrzymów z całego świata. To jest ciężar, który spocznie na państwie, Kościele i samorządach – przypomniał metropolita gdański.

Liczba pozostałych pielgrzymów będzie zależała m.in. od charakteru trasy papieskiej wizyty i liczby miast, które odwiedzi papież. Na razie jednak, poza Krakowem, nie wiadomo, które miasta odwiedzi Franciszek. – Oczywiście, oczekiwania byłyby większe, ale o to trzeba pytać Ojca Świętego – powiedział abp Głódź.

Istotną rolę w podziale obowiązków związanych z przygotowaniem papieskiej wizyty odegrają w opinii abp. Głódzia samorządy. – Dobrze się stało, że jesteśmy po wyborach, samorządy są już ukonstytuowane i one też przecież muszą pomóc w konkretnych rozwiązaniach: gdzie umieścić tę młodzież, w jakich szkołach, na jakich stadionach itd. I tu poszczególne ministerstwa dadzą zielone światło, ale potem miejsca spotkań wymagają domówienia – stwierdził współprzewodniczący Komisji Wspólnej.

Abp Głódź przypomniał, że Franciszek przybędzie do Polski jako głowa Państwa Watykańskiego, ale jego wizyta ma przede wszystkim charakter religijny. – Stąd wizyta będzie mieć charakter państwowy i kościelny, dlatego konieczne jest porozumienie między Kościołem a rządem – dodał.

Min. Andrzej Halicki, nowy współprzewodniczący Komisji Wspólnej ze strony rządowej zapowiedział, że dzisiejsze spotkanie będzie kontynuowane na szczeblu roboczym. Ma temu służyć międzyresortowy zespół ds. wizyty papieża Franciszka w Polsce. Zajmie się on m.in. kwestiami logistycznymi, bezpieczeństwa, obsługi prasowej i wizowymi. – Będziemy się starać, aby te regulacje wprowadzić po to, żeby jak największa liczba chętnych mogła być wówczas w Polsce – zadeklarował.

Rządowy, międzyresortowy zespół blisko współdziałać będzie z Kościelnym Komitetem Organizacyjnym wizyty Ojca Świętego, który już został utworzony.

Współprzewodniczący Komisji przyznał, że – biorąc pod uwagę przyszłoroczne wybory parlamentarne – nikt nie może zagwarantować, że w 2016 r. rząd będzie pracował w obecnym składzie. Ale, jak dodał, wiadomo już kto będzie partnerem Kościoła od strony samorządów. Poinformował, że Światowy Dzień Młodzieży i wizyta papieża Franciszka była także tematem dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W styczniu odbędzie się spotkanie na temat kształtu dalszej współpracy rządu i Kościoła na rzecz przygotowań papieskiej wizyty, z udziałem m.in. sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego i szefa Kancelarii Premiera RP min. Jacka Cichockiego.

Min. Cichocki podczas spotkania zrelacjonował stan ustaleń związanych z papieską wizytą na podstawie m.in. spotkania premiera Donalda Tuska z Franciszkiem w maju br. oraz wymiany korespondencji polskiego rządu ze Stolicą Apostolską na ten temat. – Myślę, że zgodziliśmy się, iż to, co miało być zrobione w tym roku, zostało zrobione. Teraz już musimy powołać bardziej operacyjny mechanizm koordynacji tych przygotowań – wyjaśnił min. Cichocki.

Pytany przez KAI o zakres obowiązków strony rządowej w związku z przygotowaniem wizyty papieża, szef Kancelarii Premiera RP wyjaśnił, że „są to te zadania, które pojawiają się zawsze przy tak dużych wydarzeniach”. – Czyli przede wszystkim zorganizowanie strony medycznej, bezpieczeństwa, logistycznej. To, co było do tej pory w przypadku pielgrzymek papieskich – dodał.

Jak zaznaczył, wizyta Franciszka w 2016 r. będzie jednak odmienna od typowej pielgrzymki papieskiej, głównie ze względu na liczbę wiernych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. – Na ŚDM przyjedzie kilkaset tysięcy młodych ludzi z całego świata. Będą oni gośćmi poszczególnych diecezji, a więc i poszczególnych samorządów.

– Różnica między poprzednimi pielgrzymkami [a ŚDM w Krakowie] polega na tym, że trzeba jeszcze mocniej niż do tej pory włączyć we współpracę samorządy, tak żeby polska gościnność i promocja Polski wypadła szczególnie dobrze – powiedział min. Jacek Cichocki.

Przedmiotem obrad Komisji Wspólnej na dzisiejszym spotkaniu były także kwestie dotyczące szkolnictwa i wychowania, a będące w zainteresowaniu strony kościelnej, w tym m.in. kwestia statusu katechezy oraz edukacji seksualnej w szkole. Mówił o tym kard. Kazimierz Nycz oraz minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Kard. Nycz wrócił uwagę na niebezpieczny proces wchodzenia do szkół stowarzyszenia "Ponton", które proponuje uczniom typ edukacji seksualnej, która nie jest do zaakceptowania przez rodziców.

Abp Głódź przypomniał w tym kontekście, że „wszystkie treści, które czasem budzą niepokój, uzależnione są od dyrekcji szkoły i od rodziców”. Jego zdaniem, jeśli pojawiają się „różne problemy wywołane przez organizacje, fundacje, osoby prywatne”, to za rozwiązanie spornych kwestii odpowiadają dyrekcja szkoły i rodzice.

Hierarcha odniósł się przy tym do kwestii nauczania religii w szkole, która bywa przesuwana na pierwsze lub ostatnie godziny w planie lekcyjnym, a przez to w opinii Episkopatu jej status ulega obniżeniu.

Od 1 września, po zmianach wprowadzanych przez MEN, zajęcia z etyki lub religii są organizowane nawet dla jednego ucznia. Od nowego roku szkolnego rodzice deklarują na piśmie czy ich dziecko będzie chodzić na jeden z tych przedmiotów czy może na oba jednocześnie. Według ministerstwa możliwa jest także opcja, że uczeń nie będzie uczestniczył w żadnych z tych zajęć, ponieważ są to przedmioty dobrowolne. Dopiero po złożeniu deklaracji przez rodziców stają się one obowiązkowe dla ucznia.

Jak zaznaczył abp Głódź, obecność katechezy zależy od grafiku wyznaczonego przez szkołę. – Ta sprawa wymaga dopracowania i dialogu – stwierdził. I dodał: „Najlepszy jest umiar, wiele rzeczy jest relatywnych: trzy włosy na głowie to trochę za mało, ale trzy w talerzu zupy – to za dużo”. Jego zdaniem, kwestia tego, jak rozwiązać obecność religii w planach lekcyjnych konkretnych szkół, zależy także od takich spraw jak choćby dojazdy do szkoły.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapoznał stronę kościelną ze szczegółowymi rozwiązaniami związanymi z przyjęciem przez rząd i uchwaleniem przez Sejm ustawy o wprowadzeniu ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. – Takich rodzin jest 600 tys., jest to znaczna liczba, stąd te wszystkie ulgi na przejazdy, do teatru i inne. Minister Kamysz powiedział, że ta pomoc musi być znacząca, nie tylko symboliczne fajerwerki, które wprowadzają czasem samorządy – poinformował abp Głódź.

W imieniu Episkopatu wypowiadał się na ten temat bp Andrzej Suski. Dziękując rządowi za wprowadzone już rozwiązania w zakresie polityki rodzinnej, zaapelował o ich kontynuację, np. poprzez wprowadzenie "Bonu edukacyjnego", który wiązać się będzie z określoną kwotą pieniędzy, które rodzina będzie mogła wykorzystać zarówno na opłacenie żłobka lub przedszkola, jak również opieki nad dzieckiem pozostającym w domu.

Na zakończenie spotkania Komisji Wspólnej jej członkowie przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

W spotkaniu ze strony kościelnej uczestniczyli: współprzewodniczący Komisji Wspólnej abp Sławoj Leszek Głódź, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, abp Andrzej Dzięga, kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Suski i bp Damian Muskus, przedstawiciele sekretariatu Episkopatu w tym rzecznik ks. Józef Kloch oraz ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Stronę rządową reprezentowali m.in. minister cyfryzacji Andrzej Halicki, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji, Cyfryzacji Stanisław Huskowski oraz ich eksperci.

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się ponad roku temu, 14 listopada 2013 r.
Komunikat ze spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 17 grudnia 2014 r.

Dnia 17 grudnia 2014 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie spotkania omawiano zasadniczy temat – wizytę Papieża Franciszka w Polsce w 2016 roku, połączoną ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie oraz z 1050. rocznicą chrztu Polski. Obie strony zwróciły uwagę na rolę samorządów w organizowaniu tych przedsięwzięć i potrzebę powołania grup roboczych złożonych z reprezentantów zaangażowanych stron.

Zebrani zapoznali się i dyskutowali nad kwestiami prawnymi m.in. związanymi z formą występowania z Kościoła oraz zwracania się sądów powszechnych o dokumentację dotyczącą kościelnego postępowania co do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Na posiedzeniu omówiono również zagadnienia mające istotne znaczenie dla przyszłości rodzin – m.in. proces wprowadzania Karty Dużej Rodziny, a także edukacji dzieci i młodzieży.

W posiedzeniu udział wzięli:

– ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej: Andrzej Halicki – minister administracji i cyfryzacji; Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji; Jacek Cichocki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej; Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej; Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w zastępstwie Małgorzaty Omilanowskiej, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz zaproszeni do udziału: Andrzej Lewiński, zastępca generalnego inspektora ochrony danych osobowych; Monika Zbrojewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości a także eksperci: Agata Młot, doradca ministra administracji i cyfryzacji; Marcin Mikos, szef gabinetu politycznego ministra pracy i polityki społecznej; Józef Różański, dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC; Andrzej Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC; Monika Piszcz-Czapla, naczelnik Wydziału Regulacji Prawnych i Funduszu Kościelnego Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC; Krzysztof Dudek, dyrektor Centrum Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Monika Krasińska, dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg w Biurze GIODO; Grzegorz Mróz, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów; Kamil Staszowski, asystent szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Krzysztof Dystoński, sędzia, główny specjalista, w Departamencie Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości;

– ze strony Konferencji Episkopatu Polski: abp Sławoj Leszek Głódź – współprzewodniczący Komisji Wspólnej, metropolita gdański; kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski; abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński, prymas Polski; bp Andrzej Suski – biskup toruński; bp Artur Miziński – sekretarz generalny KEP oraz bp Damian Muskus – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej; ks. Józef Kloch – rzecznik KEP; ks. Dariusz Konieczny – kierownik Biura Sekretariatu KEP; ks. Tomasz Ślesik – sekretarz przewodniczącego KEP; mec. Jarosław Bittel – konsultant prawny SKEP; Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Katolickiej.

ks. Józef Kloch, rzecznik
Konferencji Episkopatu Polski

Artur Koziołek, rzecznik prasowy
Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Warszawa, 17 grudnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter