29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent odznaczył Powstańców

Ocena: 0
2056
22 uczestników niepodległościowego zrywu z 1944 r. uhonorował dziś Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Odznaczył także 11 osób związanych z upamiętnieniem Powstania.
Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odbiera Danuta Jeżewska,
sanitariuszka z II Batalionu Szturmowego „Odwet”

2015-07-30 14:51
kos / Warszawa (KAI), prezydent.pl, mz
fot. PAP/Jacek Turczyk
 
Do Parku Wolności przybyło kilkuset kombatantów z rodzinami. Gości przywitał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości prezydent uhonorował pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari Mieczysława Łuniewskiego ps. „Montana”.

– To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami – powiedział Komorowski.

Zdaniem prezydenta, najlepszym podziękowaniem dla żołnierzy Powstania jest rozwijająca się Warszawa. Podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba podnosić z ruin. – Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, przeczy im to, co widzimy – powiedział. Dodał, że Polska się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle „niebywałego rozwoju” Warszawy.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że po wojennych traumach Warszawa „narodziła się jeszcze większa, piękniejsza i nowocześniejsza”. – Wtedy o godz. 17 rozpoczęła się walka o wolność, ale jak się okazało, był to też początek późniejszej zagłady miasta i wypędzenia jego mieszkańców. Na waszych oczach zrealizowano zbrodniczy wyrok, według którego Warszawa miała być tylko punktem na mapie, a jej zniszczenie miało być odstraszającym przykładem dla reszty Europy – mówiła prezydent stolicy. Podkreśliła, że tożsamość Warszawy zawsze będzie wyrastać z jej historii, co w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Muzeum Powstania, widać najdobitniej.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski dziękował prezydentowi za współpracę ze środowiskami kombatantów. Podkreślił, że wiele walki pochłonęła niepodległość i wiele wysiłku odbudowanie zniszczonej w Powstaniu Warszawy. – Miejmy zawsze wielką nadzieję, miłość wielką do naszego ukochanego miasta. Poległo tyle milionów ludzi w II wojnie światowej, całe miasto nasze było w ruinie, nie wierzyłem, że uda się tak szybko je odbudować, a jednak to, co niemożliwe, stało się możliwe. Warszawa nasza jest tak piękna – powiedział 98-letni powstaniec. Wyraził nadzieję, że zdobywanie wolności nigdy „nie będzie już liczone krzyżami”.

– Muzeum to instytucja lub budynek, gromadząca unikatowe zbiory spełniające funkcje ochronną, edukacyjną i estetyczną, ale jak zdefiniować Muzeum Powstania Warszawskiego, spełniające również inne funkcje? – pytał prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślił, że dla niego jako powstańca jest to miejsce, w którym „wracają wspomnienia sytuacji przeżytych w czasie Powstania”. – To miejsce, w którym nie czujemy się zabytkami, ale znajdujemy szacunek i sympatię ze strony spotykanych tutaj osób – powiedział. Podziękował prezydentowi Komorowskiemu i prezydent Gronkiewicz-Waltz za doroczne spotkania z kombatantami. Wyraził nadzieję, że wtedy, kiedy zabraknie już powstańców – świadków historii – pamięć o bohaterskim zrywie nie zostanie zapomniana.

Do Muzeum Powstania licznie przybyli kombatanci i weterani walk z sierpnia 1944 roku. Obecna była m.in. Anna Anders, córka gen. Władysława Andersa. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści, generałowie Wojska Polskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych. Na spotkanie z kombatantami przybyli także duchowni, obecny był m.in. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto 31 lipca 2004 r., w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydentem Warszawy był wtedy Lech Kaczyński, który w 2002 r. obiecał powstańcom budowę siedziby dla instytucji działającej od lat 80. XX w. przy Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Przez dziesięć lat działalności placówki odwiedziło ją 4,6 mln gości. Muzeum zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 m kw. powierzchni ekspozycyjnych.

Lista odznaczonych przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari odebrała z rąk prezydenta rodzina Mieczysława Łuniewskiego ps. „Montana”.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką odznaczeni zostali Jerzy Cercwadze-Wardisiani – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Tadeusz Bańka i Dariusz Kruze – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali Stanisław Brzosko, Kazimierz Czańka, Danuta Jeżewska, Jan Kacprzak, Jerzy Majkowski, Romuald Malinowski, Ryszard Małecki, śp. Tadeusz Rodak, Zofia Stępniewska, Barbara Wilczyńska-Sekulska.

Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali Jadwiga Biernacka-Gawell, Andrzej Dławichowski, Zofia Gordon, Barbara Jagodzińska-Wyszogrodzka, Zbigniew Kruszewski, Barbara Lipińska, Maria Milbrandt, Jadwiga Śliwczyńska, Feliks Walerych.

Z kolei za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim prezydent prezydent honorował Krzyżami Zasługi: Złotymi – Marka Kępkę i Jana Wawszczyka; Srebrnymi – Annę Kotonowicz, Justynę Rudkowską i Agnieszkę Szulejewską; Brązowymi – Janinę Czerwińską-Buczek, Joannę Kłopotowską, Szymona Niedzielę, Małgorzatę Rafalską-Dubek, Dorotę Sas i Katarzynę Utracką.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter